Beceri temelli sorular aracılığıyla ortaokul öğrencilerinin kavramsal anlama süreçlerinin incelenmesi
Examining 8th grade students' conceptual understanding processes through skill-based questions
- Tez No: 891906
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZDEMİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin beceri temelli matematik sorularını çözerken kavramsal anlama süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, öğretim deneyi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş ve 7 ortaokul öğrencisi ile yaklaşık üç ay boyunca çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak işlemsel bilgi testi, beceri temelli matematik soruları, görüşmeler ve ek öğretim seansları kullanılmıştır. Öğrencilerin matematiksel kavramları anlama ve uygulama süreçlerini daha derinlemesine incelemek amacıyla matematiksel sit kavramı kullanılmıştır. Beceri temelli sorular, zorluk düzeyi artan üç aşamalı bir yapıda düzenlenmiştir. Bulgular, öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerinin her aşamada belirgin bir ilerleme kaydettiğini göstermiştir. Öğrenciler, matematiksel kavramları ilişkilendirme ve problem çözme becerilerinde gelişme göstermişlerdir. Özellikle oran-orantı, olasılık, üslü ifadeler ve geometrik kavramlar gibi konularda kavramsal anlamalarının geliştiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, beceri temelli testlerin öğrencilerin matematiksel kavramları anlama ve bu kavramları kullanarak problemleri çözme yeteneklerini geliştirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma beceri temelli soruların öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerini ve matematiksel becerilerini geliştirmede önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Öğretmenlere, öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerini ve matematiksel düşünme becerilerini artırmaya yönelik etkinlikler tasarlamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate middle school students' conceptual understanding processes while solving skill-based mathematics questions. The study employed a teaching experiment method, working with seven middle school students for approximately three months. Data collection tools included procedural knowledge tests, skill-based mathematics questions, interviews, and supplementary teaching sessions. The concept of mathematical site was used to examine students' processes of understanding and applying mathematical concepts in greater depth. Skill-based questions were structured in three stages of increasing difficulty. Results showed significant progress in students' conceptual understanding levels at each stage. Students improved in relating mathematical concepts and problem-solving skills. Notably, conceptual understanding developed in areas such as ratio-proportion, probability, exponents, and geometric concepts. The research demonstrated that skill- based tests effectively enhanced students' abilities to understand mathematical concepts and apply them to problem-solving. Conclusion: This study highlighted the crucial role of skill-based questions in improving students' conceptual understanding and mathematical skills. Teachers are recommended to design activities aimed at increasing students' conceptual understanding and mathematical thinking skills.