48-72 aylık çocukların anne-baba iletişimleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parental communication and social skills of 48-72 month old children
  1. Tez No: 891907
  2. Yazar: HATİCE KİRMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, 48-72 aylık çocukların anne-baba iletişimleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu temel amaç çerçevesinde okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık çocukların anne ve babalarıyla iletişimleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin çocuğun yaşı, cinsiyeti, kardeş sayısı, doğum sırası, anaokuluna devam etme süresi ve anne-baba öğrenim durumu gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmanın örneklemini 2023-2024 bahar yarıyılında Ankara ili, Gölbaşı ilçesinde bulunan, MEB'e bağlı dört resmi bağımsız anaokullarında eğitim görmekte olan 48-72 aylık 394 çocuğun anne ve 26 öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”, Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA) ve Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED) Öğretmen Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the correlation between parental communication and social skills of 48-72-month-old children. Within the framework of this main purpose, it was investigated whether the relationship between 48-72-month-old preschool children's communication with their parents and their social skills differed depending on some demographic variables such as the child's age, gender, number of siblings, birth order, duration of kindergarten attendance, and parents' education level. The sample of the study, which was a relational survey model, consisted of 394 mothers and 26 teachers of 394 children aged 48-72 months who were attending four official independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Gölbaşı district of Ankara province in the spring semester of 2023-2024.“General Information Form”, Mother-Father-Child Communication Assessment Tool (ABÇİDA) and Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED) Teacher Form were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 20 program.