Nörojenik dil bozukluğu olan bireylerin terapilerinde dil, biliş ve iletişimi destekleyici mobil cihaz uyumlu uygulama içeriği ve yazılımının geliştirilmesi
Development of software and mobile device compatible app to support language, cognition and communication in the therapy of individuals with neurogenic language disorders
  1. Tez No: 891928
  2. Yazar: TOLGA SÖZÜÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAVİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Dilbilim, Nöroloji, Language and Speech Therapy, Linguistics, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe konuşan nörojenik edinilmiş dil bozukluğu olan bireylerin kullanabileceği FON-SEM adlı mobil cihaz uyumlu terapi uygulamasını geliştirerek, bu uygulamanın kullanılabilirliğinin afazili bireylerin birincil bakıcısı ve dil ve konuşma terapistleri ile kontrol edilmesidir. Bu bağlamda çalışmaya 19 dil ve konuşma terapisti ve 18 afazili bireyin birincil bakıcısı dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında bozukluk temelli yaklaşım çerçevesinde geliştirilen FON-SEM mobil terapi uygulaması işitsel anlama temelinde, semantik ve fonolojik bölümleri içeren toplamda 300 görevden oluşmaktadır. Geliştirilen uygulamanın kullanılabilirliği katılımcılar tarafından Mobil Uygulama Kullanılabilirlik Ölçeği, Kullanmaya Devam Niyeti Ölçeği ve Marka Sadakat Ölçeğinin doldurulması ile kontrol edilmiştir. Analizler sonucunda her iki grupta FON-SEM mobil terapi uygulaması yüksek düzeyde kullanılabilir olduğu bulunmuştur; ancak iki grup arasında kullanılabilirlik skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte her iki grupta da Mobil Uygulama Kullanılabilirlik Ölçeğinin alt grubunu oluşturan değişkenlere ilişkin skorların artması ile kullanıcıların kullanmaya devam niyetlerinde de bir artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a mobile device compatible therapy application called FON-SEM that can be used by Turkish-speaking individuals with neurogenic acquired language disorder, and to check the usability of this application with the primary caregivers of individuals with aphasia and speech and language therapists. In this context, 19 speech and language therapists and the primary caregivers of 18 individuals with aphasia were included in the study. The FON-SEM mobile therapy application, developed within the framework of the impairment-based approach within the scope of the study, consists of a total of 300 tasks based on auditory comprehension, including semantic and phonological sections. The usability of the developed application was checked by the participants by filling in the Mobile Application Usability Scale, Continued Intention to Use Scale and Brand Loyalty Scale. As a result of the analysis, it was found that the FON-SEM mobile therapy application was highly usable in both groups; However, there was no statistically significant difference in usability score between the two groups. However, in both groups, it was observed that with the increase in the scores on the variables that constitute the subgroup of the Mobile Application Usability Scale, there was an increase in the users' intention to continue using.