Dijital okuryazarlık ve değerler
Digital literacy and values
  1. Tez No: 891930
  2. Yazar: FURKAN GİLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Değerler, kişilerin inançlarını, tutumlarını ve davranışlarını şekillendiren temel ilkeler ve normlardır. Bu ilkeler, toplumların kültürel yapısını oluşturarak kişilerin toplumsal uyumunu sağlar. Dijital okuryazarlık ise, dijital teknolojileri etkili ve verimli bir şekilde kullanabilme becerisini ifade eder. Günümüz dünyasında, dijital okuryazarlık becerileri, eğitim alanında önemli bir yer tutmakta ve eğitimcilerin bu becerilere sahip olmaları, eğitim süreçlerinin başarısını artırmaktadır. Bu yüksek lisans tezinin amacı, öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık becerileri ile değer algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık becerilerinin, değer algılarını nasıl etkilediği ele alınmıştır. Çalışmada, Portre Değerler Anketi ve Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılarak öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık becerileri ve değer algıları ölçülmüştür. Ölçeklerin güvenilirliği Cronbach's Alpha değerleri ile değerlendirilmiş ve yüksek güvenilirlik bulunmuştur. Normallik analizleri, verilerin normal dağılım gösterdiğini ortaya koymuştur. Bulgular, dijital okuryazarlık becerilerinin öğretmen adaylarının değer algıları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, bölüm) değer algıları ve dijital okuryazarlık becerileri üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Cinsiyet, yaş ve bölüm gibi değişkenlerin dijital okuryazarlık becerileri ve bazı değer algıları üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı gözlemlenmiştir. Eğitim programlarının, dijital okuryazarlık becerilerini kazandırmaya yönelik içeriklerle zenginleştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, bu konuda daha geniş ve çeşitli örneklemlerle yapılacak gelecekteki araştırmaların, bulguların genellenebilirliğini artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Values are the basic principles and norms that shape people's beliefs, attitudes and behaviors. These principles create the cultural structure of societies and ensure the social harmony of people. Digital literacy refers to the ability to use digital technologies effectively and efficiently. In today's world, digital literacy skills have an important place in the field of education, and educators' possession of these skills increases the success of educational processes. The aim of this master's thesis is to examine the relationship between teacher candidates' digital literacy skills and their value perceptions. The study examined how prospective teachers' digital literacy skills affect their value perceptions. In the study, prospective teachers' digital literacy skills and value perceptions were measured using the Portrait Values Survey and the Digital Literacy Scale. The reliability of the scales was evaluated with Cronbach's Alpha values and high reliability was found. Normality analyzes revealed that the data were normally distributed. The findings show that digital literacy skills have a significant impact on teacher candidates' value perceptions. The effects of demographic variables (gender, age, department) on value perceptions and digital literacy skills were also examined. It has been observed that variables such as gender, age and department create significant differences on digital literacy skills and some value perceptions. It is recommended that training programs be enriched with content aimed at gaining digital literacy skills. In addition, it is thought that future research on this subject with larger and more diverse samples will increase the generalizability of the findings.