Tarih ve coğrafya öğretmenlerinin sosyal bilgiler eğitiminden beklentileri
Expectations of history and geography teachers from social studies teachers
  1. Tez No: 822401
  2. Yazar: SONER KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBAR AKTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada tarih ve coğrafya öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda; liseye yeni başlayan öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersi kazanımlarından yansıyan; hazır bulunuşluk düzeyinde bilgi, beceri ve değer boyutundaki eksikliklerini tespit etmek ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 23 tarih ve 19 coğrafya öğretmeni oluşturmuştur. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinde kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Veriler betimsel istatistik ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırmada üç alt amaca ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır: Hazır bulunuşluk düzeyinde bilgi, beceri ve değerler. Tarih ve coğrafya öğretmenlerine göre liseye başlayan öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyinde başta bilgi yetersizliği olmak üzere, harita ve kavrama becerilerinde eksiklikler mevcuttur. Öğretmenler bu sorunları Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda kendi alanlarıyla ilişkili konuların yetersiz olması, öğrencilerde motivasyon eksikliği, başarısız öğrencinin bir üst sınıfa geçebilmesi ve test odaklı bir değerlendirme sisteminin olması gibi durumlarla ilişkilendirmişlerdir. Öğretmenler sorunların çözümüne yönelik başta öğrencilerde motivasyonun artırılması, Sosyal Bilgiler ders saatinin artırılması, programda alanlarıyla ilişkili konularının genişletilmesi, gereksiz konuların arındırılması, coğrafyanın bir ders olarak ortaokula eklenmesi ve tarihsel konuların kronolojik olarak programda yer alması ve harita ve görsel unsurları içeren materyal destekli bir öğretimle gezi, gözlem ve araştırma yapmayı içeren aktif öğretim yöntem ve tekniklerle zenginleştirilmiş bir ders olarak Sosyal Bilgilerin işlenmesine yönelik öneriler sunmuşlardır. Becerilere yönelik sonuçlarda öğretmenler, öğrencilerin yirmi yedi temel beceriden en çok dijital okuryazarlık ve sosyal katılım becerisine sahip olduğunu, harita okuryazarlık becerisine hiç sahip olmadığını, finansal okuryazarlık, hukuk okuryazarlığı, eleştirel düşünme, problem çözme ve konum analizi becerilerine çok az sahip olduğunu bildirmişlerdir. Öğretmenler kazandırılamayan becerilere yönelik Sosyal Bilgiler derslerinde; araştırma ödevleri, tarihi alanlara gezi gözlem gibi aktif öğretim yöntem ve tekniklerin kullanılmasını içeren öneriler ileri sürmüşlerdir. Öğrencilerin kök değerlere sahip olma durumuna ilişkin sonuçlarda öğretmenler öğrencilerin en az sabır, sorumluluk, öz denetim ve adalet değerine, en çok sevgi, vatanseverlik ve yardımseverlik değerlerine sahip olduğunu bildirmişlerdir. Kök değerlerin geliştirilmesine yönelik tüm paydaşlarla değer aktarımında iş birliği, derslerde farklı öğretim yöntem ve teknikleri ile materyallerin kullanımı ve programda değer eğitiminin güçlendirilmesine ilişkin öğretmen görüşlerine de rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in line with the views of history and geography teachers, it was aimed to identify the deficiencies of students who have just started high school in the knowledge, skills and value dimensions reflected in the Social Studies course outcomes and to develop solutions to these problems. Phenomenology (phenomenology) design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group consisted of 23 history and 19 geography teachers. The research group was determined using the convenience sampling method. The data was collected using a questionnaire form. The data obtained from the research group were analyzed through descriptive statistical analysis and content analysis. In accordance with the purpose of the study, results were obtained regarding three sub-objectives: Knowledge, skills and values at readiness level. According to the research results, history and geography teachers identified common problems related to students' readiness level, such as inadequate knowledge, map, and comprehension skills. Teachers attributed these problems to factors such as the insufficiency of topics related to their fields in the Social Studies Curriculum, lack of student motivation, the possibility of an unsuccessful student passing to the next grade, and a test-oriented evaluation system. History and geography teachers offered various solutions to address the deficiencies in students' readiness level, including increasing student motivation, increasing the Social Studies class hours, expanding topics related to their fields, eliminating unnecessary topics, adding geography as a separate course at the middle school level, and organizing historical topics chronologically in the Social Studies Curriculum. Additionally, teachers suggested that Social Studies classes should be enriched with material-based instruction that includes maps and visual elements, as well as active teaching methods and techniques that involve field trips, observations, and research. History teachers mentioned that students starting high school were most proficient in digital literacy and social participation skills among the 27 core competencies, while they lacked map literacy skills entirely. The teachers also observed that students had the least proficiency in financial literacy, legal literacy, critical thinking, problem- solving, and spatial analysis skills. For the improvement of the skills that were not acquired, the teachers proposed implementing activity-based work, research assignments, field trips to historical sites, and group work, among other active teaching methods and techniques, in Social Studies classes. Regarding students' foundational values, history and geography teachers reported that students had the least possession of values like patience, responsibility, self- control, and justice, while they were most proficient in values like love, patriotism, and helpfulness. To enhance foundational values, the teachers suggested collaboration with all stakeholders in value transmission, using different teaching methods and techniques with materials for value transmission, and strengthening value education in the Social Studies Curriculum.