Kekemelerde öz şefkat, geleceğe yönelik tutum, algılanan sosyal destek ve kekemeliğe yararı olmayan inançlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-compassion, future-oriented attitudes, perceived social support, and unhelpful beliefs about stuttering in stutterers
  1. Tez No: 891952
  2. Yazar: HALİME ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı kekeme bireylerin kekemeliğe ilişkin yararlı olmayan inanç ve düşünceleri ile öz şefkat, algılanan sosyal destek ve geleceğe yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubunu ulaşılabilir örneklemle ulaşılmış 40 kadın 109 erkekten oluşan 149 kekeme birey oluşturmaktadır. Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, Kekemeliğe İlişkin Yararlı Olmayan İnanç ve Düşünceler Aracı, Öz şefkat Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Geleceğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde değişkenlerin toplam ve alt boyut puanları arasındaki ilişkinin anlaşılması için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kekeme bireylerin kekemeliğe ilişkin yararlı olmayan inançları ile öz şefkatleri, algıladıkları sosyal destek ve geleceğe yönelik tutumları arasında negatif yönde, anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kekemeliğe ilişkin yararlı olmayan inançlar ile öz şefkatin alt boyutları olan öz nezaket, ortak insanlık hissiyatı ve farkındalık arasında pozitif yönde bir ilişki; öz yargılama, izolasyon ve aşırı özdeşleşme ile negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Kekemeliğe ilişkin yararlı olmayan inançlar ile geleceğe yönelik tutumun tüm alt boyutları (geleceği düşünme, pozitif gelecek beklentisi, yenilikçi olma) arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, geleceği yönetme alt boyutu ile pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Bulgularımızda öz şefkat ile algılanan sosyal destek ve geleceğe yönelik tutum arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki yer almaktadır. Öz şefkatin alt boyutları olan öz nezaket, ortak insanlık hissiyatı ve farkındalık ile algılanan sosyal destek arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilirken, öz şefkatin alt boyutları olan öz yargılama, izolasyon ve aşırı özdeşleşme ile algılanan sosyal destek arasında negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Kekeme bireylerin algıladıkları sosyal destek ile geleceğe yönelik tutumları arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecek araştırmalar için çeşitli öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between unhelpful beliefs and thoughts about stuttering in stuttering individuals and their self-compassion, perceived social support, and future-oriented attitudes. The research group consists of 149 stuttering individuals, comprising 40 women and 109 men, reached through accessible sampling. Data were collected using the Personal Information Form, Unhelpful Beliefs and Thoughts about Stuttering Instrument, Self-Compassion Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and Future-Oriented Attitude Scale. Pearson Product-Moment Correlation Analysis was used to understand the relationship between the total and subscale scores of dependent and independent variables. According to the analysis results, a negative and significant relationship was found between unhelpful beliefs about stuttering and their self-compassion, perceived social support, and attitudes toward the future. A positive relationship was found between unhelpful beliefs about stuttering and the subdimensions of self-compassion, which are self-kindness, sense of common humanity, and awareness; and a negative relationship was found with self-judgment, isolation, and over-identification. While a negative and significant relationship was found between unhelpful beliefs about stuttering and all subdimensions of attitudes toward the future (thinking about the future, positive future expectation, being innovative), a positive relationship was found with the subdimension of managing the future. In our findings, there is a positive and significant relationship between self-compassion and perceived social support. While a positive and significant relationship was found between the subdimensions of selfcompassion, which are self-kindness, sense of common humanity, and awareness, and perceived social support, a negative relationship was found between the subdimensions of self-compassion, which are self-judgment, isolation, and overidentification, and perceived social support. A positive and significant relationship was found between the perceived social support of stuttering individuals and their attitudes toward the future. The findings of the study were discussed in line with the literature and various suggestions were made for future research.