Uluslararası ticarette ödeme şekilleri: Afganistan örneği
Payment methods in international trade: The case of Afghanistan
  1. Tez No: 891956
  2. Yazar: AHMAD FARHAD NOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR OKAN GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uluslararası ticarette tarafların optimum düzeyde fayda sağlayabilmesi ve ödeme risklerini en aza indirebilmesi adına kendileri için en uygun ödeme yöntemini seçmeleri gerekmektedir. Uluslararası ticarette belirsizlikler her zaman mevcuttur. Satıcılar ödemelerinin yapılıp yapılmayacağı konusunda belirsizlik yaşarken, alıcılar aldıkları malların teslimatında belirsizlik yaşayabilirler. Ödeme yöntemi seçimini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu seçimde taraflar arasındaki güven düzeyi, işbirliği süresi, faaliyet gösterilen ülkelerdeki siyasi ve ekonomik istikrar seviyesi, coğrafi uzaklık gibi faktörler etkili olmaktadır. Globalleşmenin artmasıyla birlikte uluslararası ticaret faaliyetleri önem kazanmış ve ödeme yöntemleri de bu duruma adapte olarak evrimleşmiştir. Küreselleşme ile artan uluslararası faaliyetler ödeme yöntemlerinin önemini daha da artırmıştır. Bu çalışmada, uluslararası ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinin tarihsel gelişimi ele alınmış ve günümüzdeki pratik uygulamalarıyla birlikte teorik çerçevesi sunulmuştur. Peşin ödeme, açık hesap ödeme, vesaik mukabili ödeme ve akreditif ödeme yöntemlerinin her birinin avantajları, dezavantajları ve uygun kullanım senaryoları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu yöntemlerin her biri ticaretin hacmi, mal veya hizmet türü, hesaplaşma hızı gibi değişkenlere bağlı olarak değerlendirilmiştir. Tezde, Afganistan özelinde ödeme yöntemlerinin uygulanabilirliği ve etkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, bu yöntemlerin ülkenin ekonomik ve siyasi koşulları ile nasıl şekillendiği analiz edilmiştir. Tezde, ödeme yöntemlerinin seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken kritik faktörler üzerinde durularak bu faktörlerin işletmelerin risk yönetimi stratejileri üzerindeki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In international trade, it is imperative for parties to select the most suitable payment method in order to maximize benefits and minimize payment risks. Uncertainties are ever-present in international trade. Sellers may experience uncertainty regarding the receipt of payments, while buyers may face uncertainties in the delivery of goods. The choice of payment method is influenced by numerous factors including the level of trust between parties, the duration of cooperation, the political and economic stability of the countries involved, and geographical distance. With the increasing globalization, international trade activities have gained significance, and payment methods have evolved to adapt to this changing landscape. The importance of payment methods has further escalated with the globalization-enhancing international activities. This study addresses the historical development of payment methods in international trade, providing a theoretical framework alongside contemporary practical applications. Various payment methods such as advance payment, documents against payment, open account, and letter of credit are thoroughly examined, detailing each method's advantages, disadvantages, and appropriate use scenarios. These methods have been evaluated based on variables such as the volume of trade, the type of goods or services, and the speed of transactions. The thesis specifically explores the applicability and effects of these payment methods in Afghanistan, analyzing how they are shaped by the country's economic and political conditions. Furthermore, it discusses the critical factors to be considered during the selection of payment methods and how these factors impact businesses' risk management strategies.