Uluslararası ticarette ödeme şekilleri açısından bankaların rolü ve önemi
The Importance and role banks in terms of payment ways in international trade
  1. Tez No: 103793
  2. Yazar: HAKBERDİ MİRADOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Farklı ülkelerde bulunan ihracatçı ve ithalatçılar, aralarında ticari bir alım - satım işlemini gerçekleştirebilmek için sözleşme yaparlar. Bu sözleşmede mal bedelinin nasıl ödeneceği, malların ithalatçıya nasıl teslim edileceği ve ne tür belgelerin kullanılacağı (belgelerin kullanımında ülkeler arasında bir farklılık olabilir) belirtilmelidir. Gerek ödeme yöntemleri gerekse teslim şekilleri çok çeşitlidir ve en uygun olanının seçilmesi gerekir. Bu bakımdan ödeme şekilleri önemli bir konu olmaktadır. Çünkü, her iki tarafta kendi menfaatlarmı düşünerek kendilerini zor durumda bırakmayacak şekilde ödeme ve tahsil işlemini gerçekleştirmek istemektedir. Günümüzde, dış ticarette ödeme yöntemleri arasında yaygın olarak Akreditif kullanılmaktadır. Akreditifte ve diğer ödeme yöntemlerinde işleme bankalarda dahil olmaktadır. Bankalar bu işe katılmakla mal bedelinin iki ülke arasında elle taşınması yerine bankalardan tahsil edilmesini sağlamaktadır. Çünkü, uluslararası ticarette özellikle güvence ve finansman açısından bankalar çok büyük rol oynamaktadır. Tabi, bankalar bu rolleri sayesinde ihracatçı ve ithalatçıyı bazı risklerden korumaktadır. Müşterilerinin (işletmeler) ülke dışında faaliyet göstermesi ile bankalarda çokuluslaşma eğilimine gitmişlerdir. Bankalar, uluslararası alanda müşterilerini kaybetmemek ve diğer uluslar arası bankalarla rekabet edebilmek amacıyla müşterilerine yönelik hizmetlerinde çeşitliliğe gitmişlerdir. Banka hizmetlerinde önemli olan güvenilirlik ve işlemin hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Bu ise gelişen iletişim teknolojisinden yararlanılarak yapılmaktadır. Dış ticaretin gelişmesi için bankaların sadece işletmelere değil bireylere yönelik sundukları hizmetlerde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada uluslararası ticarette kullanılan ödeme şekillerinden, teslim şekillerinden, belgelerden ve bankaların dış ticarette sundukları hizmetlerden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exporters and importers in different countries make contract between eachothers to carry out a trade contract transaction. It must be determined in this contract how to be paid the substitude for goods, how to be delivered the goods to the importer and what sort of documents will be used (it can be a difference in using documents among countries). Both ways of payment and ways of delivery are vorious and the mast snitable one ahould be chosen. In this point, payment ways are an important subject. Because both sides want to carry out payment and collecting procedure in the form of not putting thenselves under pressure by considering their benefits. In these days, Letter of Credit is prevalently used among payment ways in foreign trade. Banks are also included to the procedure in letter of credit and other payment ways. Banks provide the subsitude for goods to be collected from banks by joining this business instead of being delivered by hand between two countries. Because banks have a great importance in international trade by means of especially guarentee and financing. In this way banks, by means of these acts, protect exporters and importers from some risks. Banks showed a tendencyto poly-nationalize when their clients were put in working orders abroad. Banks went towordsvoriety in their clients - oriented services to be able to compete against other international banks in order not to lose their clients in international area. The important matter in bank services is reliability and to do the procedure quickly. This is done by taking advantage of developing communication technology. The services supplied by bank to not only the companies but also individuals have an important role in development of foreign trade. In this work, it is mentioned about payment ways using in international trade, ways of delivery, documents and services supplied by banks in foreign trade. VI