Karşılaştırmalı iz oluşumu indeksi yöntemi ile silikonyalıtkanların elektriksel davranışının incelenmesi
Investigation of electrical behavior of silicone insulators bycomparative tracking index method
  1. Tez No: 891964
  2. Yazar: YEKTA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, yüksek gerilimli kablolar için kullanılan silikon yalıtkanlarda karbonlaşma, iz oluşumu ve kısa devre davranışlarının incelenmesine odaklanmaktadır. Silikon malzemeler, elektrik yalıtımında yaygın olarak tercih edilmesinin yanı sıra, yüksek gerilim uygulamalarında termal ve mekanik stabilite sağlamasıyla bilinmektedir. Ancak, operasyonel koşullarda karşılaşabileceği karbonlaşma ve iz oluşumu, malzemenin uzun vadeli performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışmanın temel amacı, Wavelet Transform-based Time-Reassigned Multisynchrosqueezing Transform (WTMSST) yönteminin elektrik yalıtım malzemelerindeki uygulanabilirliğini göstermektir. Bu yöntem, geçici sinyallerin zaman-frekans karakteristiklerini grup gecikmesini temel alarak analiz edebilme yeteneği sunar ve bu sayede malzemelerin harmonik bileşenlerini hassas bir şekilde karakterize edebilir. Deneylerde, IEC ve ASTM standartlarına uygun olarak silikon yalıtkanların yüzeysel iz oluşumu test edilmiştir. Deneyler, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Yüksek Gerilim Laboratuvarı'nda özel olarak kurulan deney düzeneği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, 500 ve 600 volt gerilim seviyelerinde, 10, 20 ve 30 saniye sürelerle su damlatılarak oluşan karbonlaşma izleri ve kısa devre görülen damlaların harmonik analizi yapılmıştır. Deneyler sırasında elde edilen veriler, MATLAB yazılımı kullanılarak detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Özellikle, karbonlaşma izleri ve kısa devre görülen damlalar üzerinden 0.2 saniyelik kesitler alınarak zaman-frekans analizleri gerçekleştirilmiştir. WTMSST yöntemi, bu analizlerde kullanılarak malzemelerin zaman içindeki performans değişiklikleri incelenmiş ve harmonik distorsiyonların detaylı analizi sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, farklı gerilim seviyeleri ve su damlatma süreleri altında WTMSST yönteminin etkinliğini ve uygulanabilirliğini göstererek, elektrik yalıtım malzemelerinin performansının değerlendirilmesinde yeni bir yöntem sunmaktadır. Bu analizler, endüstriyel uygulamalarda kullanılan silikon yalıtkanların geliştirilmesi ve güvenilirliğinin artırılması için önemli bir adımı temsil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, WTMSST yönteminin silikon yalıtkanların pratik uygulamalarda nasıl kullanılabileceğini ve elektrik yalıtım malzemelerinin geliştirilmesinde nasıl bir araç olarak hizmet edebileceğini anlamaktır. Sonuç olarak, bu araştırma, elektrik iletiminde kullanılan malzemelerin mühendislik uygulamalarında güvenilirliğini artırmak ve endüstriye katkı sağlamak amacıyla önemli bir bilimsel katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the evaluation of carbonization, tracking, and short-circuit behaviors in silicone insulators used in high-voltage cables. Silicone materials are widely chosen for their electrical insulation properties and thermal stability in high-voltage applications. However, under operational conditions, carbonization and tracking may negatively impact the long-term performance of these materials. The primary objective of this study is to demonstrate the applicability of the Wavelet Transform-based Time-Reassigned Multisynchrosqueezing Transform (WTMSST) method in analyzing the behavior of electrical insulation materials. The experiments were conducted following IEC and ASTM standards at the Istanbul University-Cerrahpaşa High Voltage Laboratory. Carbonization tracks and short-circuit occurrences resulting from water droplets applied for durations of 10, 20, and 30 seconds at 500 and 600 voltages were analyzed using the WTMSST method. The MATLAB software was used for detailed analysis, specifically extracting 0.2-second segments of carbonization tracks and short-circuit events. The WTMSST method, which bases its analysis on group delay in the time-frequency domain of transient signals, provides a precise characterization of harmonic components. The results offer a detailed analysis of harmonic distortions under different voltage and water application conditions, contributing to a better understanding of silicone insulation materials' performance. The aim of this research is to explore how the WTMSST method can be applied practically to enhance the reliability and performance of silicone insulation materials in engineering applications. Consequently, this study represents a significant scientific contribution to the field of electrical insulation materials.