Epoksi/MgO kompozitlerin elektriksel performansının deneysel ve analitik incelenmesi
Experimental and analytical investigation of the electrical performance of Epoxy / MgO composites
  1. Tez No: 641735
  2. Yazar: KAANCAN KIRKAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada elektrik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmakta olan epoksi reçinenin, performansını arttırmada kullanılan malzemelerden birisi olan MgO'nun elektriksel performansının değişimini çevresel bir zorlayıcı parametre olan su etkisi altında değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda elektriğin yüzeyde iz oluşumlarına etkisini modellemede kullanılan etkin yöntemlerden birisi olan karşılaştırmalı iz oluşum indeksi (CTI) deneylerinden yararlanılmıştır. Çalışmada katkısız, %1, %3 ve %5 nano boyutlu MgO katkılı epoksi reçineler; 24 saat, 48 saat, 72 saat, 96 saat ve 120 saat saf su içerisinde bekletilmiş, daha sonra yapılarına aldıkları nem miktarı bir elektronik tartı yardımıyla ölçülmüştür. Daha sonra örnekler bekletilmeden laboratuvar ortamında CTI testine tabi tutulmuştur. Elde edilen deneysel sonuçlar daha önce literatürde yer alan MgO/epoksi katkılı örneklere benzer iyileştirmelere yol açarken, gözlenen örneklerin saf suya maruziyetleri sonrasında dayanımlarının da tam tersi şekilde azaldığı raporlanmıştır. Bu şekilde MgO katkılı epoksi reçinelerin dış ortamda istenilen performansı gösterilebilmeleri için bir takım hidrofobik bileşikler katkılanmasının zorunlu olduğu ya da bu tür sıvı yoğun ortamlarda ekstra korunmak suretiyle desteklenmesi gerektiği yapılan deneysel çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in the electrical performance of MgO, which is one of the materials used to increase the performance of epoxy resin, which is widely used in the electrical industry, was evaluated under the effect of water, which is an environmental coercive parameter. Accordingly, comparative tracking index (CTI) experiments, which is one of the effective methods used to model the effect of electricity on surface properties, was used. To measure the performance of epoxy resins without additives, 1%, 3% and 5% nano-sized MgO added samples were prepared and then ; 24 hours, 48 hours, 72 hours, 96 hours and 120 hours are kept in pure water, then the amount of moisture taken into their structure is measured with the help of an electronic scale. Then, the samples were subjected to CTI test in a laboratory environment without waiting. While the experimental results obtained have resulted in improvements similar to those of MgO / epoxy additives previously reported in the literature, it has been reported that the resistance of the observed samples after their exposure to pure water, in the opposite direction. Thus with this experimental study, it has been demonstrated that it is necessary to add some hydrophobic compounds in order to show the desired performance in the external environment with MgO doped epoxy resins or it should be supported by extra protection in such liquid dense environments.