Turizmde yabancı sermaye yatırımları
  1. Tez No: 8920
  2. Yazar: AYŞE ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET XX. yy'da uluslararası bir nitelik kazanan ve gelişmekte olan ülkeler için Önemli bir ekonomik girdi haline gelen turizm olayı,, Türkiye'de.Kalkınma Planları ile birlikte ele- alınmaya başlamıştır,.Bu araştırma turizm sektörünü,- sektörde faaliyet gösteren yabancı yatırımcı ve işletmeciler aşısından, ele almakta ire yabancı sermayeli yatırımların turizm sektörüne, ve ülke ekonomisine katkılarını incelemektedir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bolümde» genel kavramlar ve yabancı sermayeyi turizme yönelten ana etkenler üzerinde durulmaktadır» İkinci bölümde yabancı sermayeli turizm yatırımlarına uygulanacak yasalar- ve teşvikler ele ılınmaktadır*.Üçüncü bölümde, yabancı.. sermayeli turizm-" yatırımları kalkınma planları- içinde -incelenmektedir. Dördüncü bölümde.turizmin ve yabancı sermayenin ulusal ekonomiye, ödemeler dengesine istihdama olan etkileri '.araştırılmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, planlı -dönemde başlayan yabancı sermayeli turizm. Yatırımları ekonomik ve siyasi istikrarsızlık, bürokrasi- gibi 'nedenleri 1960 ne kadar- çok :az miktarda olmuştur*- 24 Ocak 1980 'de yayınlanan Yabancı- Sermaye Çerçeve Kararnamesi, ile yabancı -sermayeli -turizm yatırımların da artış olmuştur. Turizm ve seyahat sektöründe faaliyet' gösteren yabancı yatırımcı ve işletmecilerin başlıca dalları otelcilik taşımacılık ve özellikle hava yolu t-taşımacılık ve seyahat- organizatörlüğüdür. Her dalda yabancı sermayeli, işletmelerin, :gelişmekte olan Türk turizm- sektörüne ve..ülke.ekonomisine olumlu ve olumsuz etkileri görülmektedir. Devlet, doğabilecek olumsuzlukları azaltabilmek için yabancı,.sermayeli şirketlerin av ant aşlarını iyi değerlendirip meydana- gelebilecek sakıncaları önceden -tahmin etmek ve önlemler, almak zorundadır. Bu önlemler sadece ekonomik alanlarda değil sosyal alanlarda da alın malıdır. Böylece yabancı sermayeli turizm işletmeleri, gelişmekte olan Türkiye'nin sosyo- ekonomik gelişmesine fayda.sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“which hie bee&se international and economical input for the developing countries by the 20* century,-, started to be stadied with, the Turkey ss dtveloping plasm - îhis research is studying tourism by aeans of foreign businessmen and investors and it is studying benefits of tou- i”ism tc the country5 s economy. The' research contains four parts» The first Bart conta» ins basic, principles and the factors ttiieh directs forsigg capital tc touriss* In secon part foeusus on the la's® and in~ csteaents ' ishich v,wili be allied to the t cur isa invsstaents on foreign capital* In the third part the touriss investments on foreig^i capital is studied in the developsent plasm*. In the fourth parts tourism and foreign capital is investigated as th® effects to payments balance and employment - According to the results of research tourisa [email protected] on fereigg capital which has started in planned tera develop very little for the reasons lüce bureaucracy and political ins tability until 1980. îhe agreement on foreign capital "ssfeich k&s signet cv. 24 w~* January 1380^ increased touriss investBents on foreign capital. The aiain field of activity of the enterprises active in the tourism and trsvai sector ares hotel business p trancportati- on and airline business in particular s and travşl organisation^ She favourable and unfavorabl aspects of the foriegn capital to urisa enterprises are evident in every field and in the de-~ veloping T'urk tourism sector cmd country economy &îo reduce po tential adverse developments s stat© must vsll evaluate the ad vantages offered by the foreign capital tourisa enterprises 9 to- reses eventual disadvantages and take ne3®ssary aeasures* Such measures should be taken not. ç^ıly in the economic 9 but in the social fields as wll» fhe foreign capital tourisas. enterprises could in this v&j contributa to the socio-economic development of the developing Turkey»