Türkiye'de turizm sektörüne yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımları: 2000-2019 yıllarına ilişkin bir inceleme
Direct foreign capital investments made to tourism sector in Turkey: For the years 2000-2019 a review
  1. Tez No: 777872
  2. Yazar: ASLIHAN KERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşme yolunda olan Dünya ekonomileri için ilave dış ülkelerin getirdikleri gelirler, ekonomilerin gelişmesi sürecinde çok önemlidir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile ülkeye giren bu gelirler için birçok belirleyici etken ve türleri vardır. Ülkemizde ise bu faktörlerin en üst sırasında avantaj olarak coğrafi konumunun da etkili olduğu pazar büyüklüğü yer almaktadır. Yapılan incelemelerde Türkiye'ye en fazla yatırımın gerçekleştiği bölgenin Avrupa ülkeleri olduğu görülmüştür. En fazla yatırımın gerçekleştiği sektör ise hizmetler sektörü olduğu tespit edilmiştir. Ülke ekonomilerinin gelişmesi için çok önemli bir sektör olarak kabul edilen turizm sektörüne yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Dünya'daki durumuna bakıldığında, bazı dönemlerde turizm gelirlerinin artmasıyla birlikte GSYİH payının arttığı gözlemlenmiştir. Detayları çalışmada yer verilen turizm sektörünün istihdamın ve ihracatın değişiminde de etkili olduğu da gözükmektedir. Türkiye'de ise turizm sektörünü kapsayan konaklama ve yiyecek faaliyetlerine gerçekleştirilen yurtdışından gelen yatırımların artışta olduğu tespit edilmiştir. Turizmin, Dünya genelinde de olduğu gibi, çalışmanın ilgili bölümlerde detaylandırılan GSYİH, istihdam ve ihracat içindeki payı ülkemiz için de etkilidir. Bütün bu konulara ilişkin sorun ve çözüm önerileri çalışmanın son kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
For the world economies on the road to globalization, the incomes brought by additional foreign countries are very important in the process of developing economies. There are many decisive factors and types for these incomes that enter the country through foreign direct capital investments. In our country, there is a market size where geographical position is also effective as an advantage in the top of these factors. In the examinations, it was seen that the region with the most investments to Turkey was European countries. It has been determined that the sector with the most investments is the services sector. When we look at the situation in the world of foreign direct investment in the tourism sector, which is considered to be a very important sector fort he development of national economies, it is observed that the share of GDP has increased with the increase in tourism revenues in some periods. It also seems that the tourism sector, details of which are included in the study, is also effective in the change of employment and exports. In Turkey, it has been found that investments from abroad in accommodation and food activities covering the tourism sector are on the rise. As in the world, the share of tourism in GDP, employment and exports detailed in the relevant sections of the study is effective within our country. The problems and solutions related to all these issues are included in the last part of the study.