Bir üniversite hastanesinde odyolojik değerlendirmeleri yapılan hastaların memnuniyetinin ölçülmesi
Assessing the satisfaction of patients who had audiological evaluations at a university hospital
- Tez No: 892009
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her geçen gün artan nüfus sayısı ile birlikte sağlık kuruluşlarına duyulan talep artmaktadır. Bu nedenle sağlık kuruluşlarının sayısında da artış gözlenmektedir. Özellikle özel sağlık kuruluşlarındaki artış kamu kurumlarına nazaran daha fazladır. Sağlık kuruluşlarındaki bu artış rekabeti de beraberinde getirmektedir. Hastalar daha iyi hizmet aldıkları sağlık kuruluşlarını tercih etmektedirler. Bu noktada karşımıza hasta memnuniyeti kavramı çıkmaktadır. Bu çalışmamız bir kamu kuruluşu olan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nin Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na bağlı İşitme ve Denge Ünitesi'ne ayaktan gelen hastaların memnuniyetini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmış olup 218 hasta çalışmaya katılmıştır. Hastaların hasta memnuniyeti puan ortalamalarının 87.70±15.80 (en düşük:20, en yüksek:100) olduğu bulunmuştur. Hastaların demografik özellikleriyle hasta memnuniyeti formunda yer alan maddeleri incelediğimizde; hastalara ayrılan sürenin yeterliliği, klinisyenlerin nezaketli ve saygılı olması ve her hasta ile bireysel olarak ilgilenilmesi hastalar tarafından en yüksek puan alan maddeler olduğu sonucuna varılmıştır. Hastaların en az puan verdikleri madde ise kendilerine uygun olan bir zamana randevu almaları olmuştur.
Özet (Çeviri)
As the population continues to grow, there is increasing demand for health care institutions. Consequently, there has been a rise in the number of healthcare institutions. The growth rate of private healthcare institutions is noticeably greater than that of public ones. This increase in healthcare institutions brings with it competition. Patients prefer healthcare institutions where they receive better service. At this point, we encounter the concept of patient satisfaction. This study aimed to assess the satisfaction levels of outpatients who visited the Hearing and Balance Unit at the Department of Ear, Nose, and Throat of Dokuz Eylül University Hospital, a publicly funded institution. A survey was used as a data collection tool and 218 patients participated in the study. The average satisfaction of patient scores was found to be 87.70±15.80 (minimum: 20, maximum: 100). When we examined the relationship between patients' demographic characteristics and the items on the patient satisfaction form, we found that the highest-rated items by patients were the adequacy of the time allocated to them, the politeness and respectfulness of the clinicians, and the individualized attention given to each patient. The item that patients rated the least was being able to schedule their appointment at a time that was convenient for them.