İlk koin ihraçlarında fiyat ve işlem hacmiilişkisi
The relationship between price and trading volume in initial coin offerings
- Tez No: 892010
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEMİZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kitle fonlamasının yeni bir türü olan ilk koin İhraçları (ICO), erken aşama finansmanında dijital bir fon toplama yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez, geleneksel finansman modellerine kıyasla basitlik, aracısızlık, düşük maliyet ve geniş yatırımcı kitlesi avantajlarıyla öne çıkan ICO dinamiklerini incelemektedir. Tez, ICO sürecine ilişkin kavramsal bir çerçeve ve birbirini tamamlayan üç uygulamadan oluşmaktadır. Finansal piyasalardaki en önemli göstergelerden olan fiyat ve hacim arasındaki nedensel ilişkiler, zaman ve frekans boyutunda ele alınmıştır. Son olarak, yatırımcı duyarlılığının fiyat ve hacim üzerindeki etkisi incelenmiş ve genel bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A new form of crowdfunding, Initial Coin Offerings (ICOs), has emerged as a digital fundraising method in early-stage financing. This thesis focuses on the dynamics of ICOs, which stand out due to their simplicity, lack of intermediaries, low costs, and wide investor base compared to traditional financing models. The thesis consists of a conceptual framework for the ICO process and three complementary case studies. The causal relationships between price and volume, which are the most important indicators in financial markets, are examined in both time and frequency domains. Finally, the impact of investor sentiment on price and volume is analyzed, and the overall findings are evaluated.