Turist rehberi performansının açık hava müze ziyaretçilerinin deneyimlerine etkisi
The effect of tourist guide performance on open air museum visitors experiences
- Tez No: 892012
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Açık hava müzeleri, tarihî ve kültürel mirasın sergilendiği önemli turist deneyim alanlarıdır. Turist rehberlerinin performansı, bu müzelerdeki ziyaretçi deneyimlerinin kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Dolayısıyla, açık hava müzelerindeki rehber performansını anlamak, hem bu müzelerin ziyaretçi deneyimlerini iyileştirmek hem de turizm sektörünün bu önemli alanını geliştirmek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, turist rehberi performansının açık hava müze ziyaretçilerinin deneyimleri üzerindeki etkisini belirlemektedir. Bu amaç doğrultusunda, Mart 2024-Mayıs 2024 tarihleri arasında turist rehberi eşlikli açık hava müzesi ziyaret eden ve araştırmaya katılmayı kabul eden 403 katılımcıdan anket tekniği ile veri toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25 (Statical Package for the Social Science) ve Lisrel paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda turist rehberi performansının açık hava müze ziyaretçilerinin deneyimleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiş, turist rehberi performansının kişilik ve yetenekler boyutunun, eğitim, eğlence, kaçış ve estetik deneyimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Kişisel temsil boyutunda ise eğitim, eğlence ve estetik boyutlarında turist rehberi performansının etkili olduğunu fakat kaçış boyutu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar ışığında turizm paydaşlarına ve araştırmacılara yönelik öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Open-air museums are important tourist experience sites where historical and cultural heritage is exhibited. The performance of tourist guides is an important factor affecting the quality of visitor experiences in these museums. Therefore, understanding guide performance in open-air museums is of great importance for both improving visitor experiences in these museums and developing this important area of the tourism sector. The purpose of this study is to determine the impact of tourist guide performance on the experiences of visitors to open-air museums. For this purpose, data were collected from 403 participants who visited an open-air museum accompanied by a tourist guide between March 2024 and May 2024 and who agreed to participate in the study. The data obtained from the research were analyzed using SPSS 25 (Statical Package for the Social Science) and Lisrel package program. As a result of the analysis, it was determined that tourist guide performance has a statistically significant and positive effect on the experiences of open-air museum visitors, and the personality and skills dimension of tourist guide performance has a statistically significant and positive effect on education, entertainment, escape and aesthetic experience. In the personal representation dimension, it was determined that tourist guide performance was effective on the education, entertainment and aesthetic dimensions, but did not have a statistically significant effect on the escape dimension. In the light of all these results, recommendations for tourism stakeholders and researchers are listed.