Psikolojik dayanıklılık, kariyer tatmini ve iş-yaşam dengesi kavramları arasındaki ilişkinin işletme çalışanları bağlamında analizi
Analysis of the relationship between the concepts of resilience,career satisfaction and work-life balance in the context of employees.
- Tez No: 892018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN KIYIK KICIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; psikolojik dayanıklılık, kariyer tatmini ve iş-yaşam dengesi kavramları arasındaki ilişkiyi işletme çalışanları bağlamında incelemektir. Araştırmanın kavramsal bölümünde psikolojik dayanıklılık, kariyer tatmini ve iş-yaşam dengesi tanımları üzerinde durulmuştur ve bu olgularla ilgili akademik literatür incelemelerine yer verilmiştir. Nicel araştırma yöntemine başvurularak değerlendirilen bu çalışmaya farklı sektörlerden 250 işletme çalışanı katılım sağlamıştır. Örneklemin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada güvenilirlik ve geçerliliği daha önceden test edilmiş veri toplama araçları olan kariyer tatmini, psikolojik sağlamlık ve iş-yaşam dengesi ölçeklerinden faydalanılmıştır. Ölçek skorlarının karşılaştırılmasında“Bağımsız t-testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi(Anova)”, ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır. Ortaya çıkan anlamlı sonuçlar, daha önce literatürde bu alanda yapılan çalışmalar ışığında değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması sonucunda psikolojik dayanıklılık ile kariyer tatmini arasında pozitif, psikolojik dayanıklılık ile iş-yaşam dengesi arasında ise negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Kariyer tatmini ile iş-yaşam dengesi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the relationship between resillience, career satisfaction and work-life balance of employees. In the literature review of this thesis, resillience, career satisfaction and work-life balance terms have been defined and academic contents about these topics have been given. 250 employees from various fields participated in the research that have been evaluated using quantitative research methods. This research used purposive sampling for sampling method. The research used three different reliable and valid data collection tools which are career satisfaction, resilience and work-life balance. In order to compare the scale scores,“independent t test”and“one-way analysis of variance (Anova)”, to find the correlation between scales“Pearson correlation analysis”has been used. The meaningful results are interpreted in the light of previous literature research in this field. As a result of this research, it has been found that there is a positive correlation between resillience and career satisfaction, a negative correlation between resillience and work-life balance. No correlation has been found between career satisfaction and work-life balance.