K-Abr bulgularının normalizasyonu ve koklear implantlı çocukların K-Abr sonuçları ile dil ve fonolojik döngü ölçümleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Normalization of S-Abr results and investigation of the relationship between S-Abr results and language and phonological loop measurements of children with cochlear implants
- Tez No: 892017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN CANKUVVET AYKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada 40 ms /da/ uyaranı kullanılarak konuşma sesi uyaranı ile elde edilen İşitsel Beyin Sapı Davranımı (K-ABR) ölçümleri yapılmış, ve normal işiten kişilere ilişkin normal değerler saptanmıştır. Ayrıca koklear implantlı (Kİ) ve normal işiten katılımcılar açık alanda test edilerek K-ABR sonuçları kaydedilmiştir. Bu araştırmanın tamamında nicel araştırma yaklaşımı temel alınmıştır. Bu çerçevede 1. araştırma sorusu nicel-betimsel desenle yürütülmüştür. Çalışma 2.a. nicel-betimsel desen, 2.b. nedensel-karşılaştırmalı desen, 2.c korelasyonel desenle uyumludur. Çalışmada, kulak içi kulaklıkla sağ veya sol kulağına uyaran verilen normal işiten (kNİ) 18-45 yaş arasında 53, açık alanda uyaran verilen normal işiten (aNİ) 18-40 yaş arasında 10 ve koklear implant kullanan işitme engelli (Kİ) 11-13 yaş arasında 13 gönüllü katılımcı yer almıştır. Her bir deneğin V, A, C, D, E, F ve O dalgalarının latans (ms) ve genlik (μV) değerlerinin ortalamaları ve standart sapmaları ve Fourier dönüşümü ile frekans değer kümesinde F0, F1, F2 temel ve formant frekanslarının frekans (Hz) ve katsayı (μV) değerlerinin ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. kNİ katılımcılardan elde edilen K-ABR verileri, aNİ katılımcılardan elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. kNİ katılımcıların dalga latansları, aNİ katılımcılara göre daha kısadır. aNİ katılımcılardan elde edilen K-ABR verileri, koklear implantlı (Kİ) katılımcılardan elde edilen verilerle karşılaştırılmış ve normal işiten katılımcıların tüm dalga latanslarının daha kısa olduğu görülmüştür. Kİ katılımcıların konuşmayı ayırt etme, alıcı dil ve fonolojik gelişimlerinin düzeyi ile K-ABR V dalgası latansları arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Konuşma ayırt etme becerileri Tek Hece İşitsel Ayırt Etme Testi, alıcı ve ifade edici dil gelişimleri Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil (TİFALDİ) Testi, fonolojik farkındalık becerileri Türkçe Anlamsız Sözcük Tekrarı (TAST) testi ile değerlendirilmiştir. Kİ katılımcıların Tek Hece İşitsel Ayırt Etme testi ve TİFALDİ-AD alt testi ve TAST testinin sonuçları, K-ABR ölçümlerinden elde edilen V dalgasının latans (ms) değerleriyle Pearson korelasyon testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Hepsinde negatif yüksek korelasyon gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Audiological Brainstem Responses (S-ABR) to speech stimulus by using 40 ms /da/ stimulus were recorded and normal values of normal-hearing (NH) individuals were determined. Moreover the cochlear implanted (CI) subjects and NH subjects were tested in sound field (air) and S-ABR results were recorded. This study is based entirely on a quantitative research approach. In this context, the first research question was conducted using a quantitative-descriptive design. The study is compatible with 2.a. quantitative-descriptive design, 2.b. causal-comparative design, and 2.c. correlational design. In this study, 53 normal-hearing (eNH) subjects who were stimulated through right or left ear via inner ear earphone, 10 normal-hearing (aNH) subjects who were stimulated in sound field, and 13 hearing impaired cochlear implanted (CI) subjects were involved. All subjects were volunteer. For each subject, means and standard deviations of values of latencies (ms) and amplitudes (μV) of V, A, C, D, E, F, O waves, and in frequency domain, by using Fourier transform (FT), means and standard deviations of values of frequencies (Hz) and coefficients (μV) of F0, F1, F2 fundamental and formant frequencies, respectively, were calculated. S-ABR results of the eNH subjects were compared to those of the aNH subjects and the wave latancies of the subjects who were stimulated via inner ear earphone were shorter. S-ABR results of the aNH subjects were compared to those of the subjects using cochlear implant(CI). It was observed that all latencies of the waves of the NH subjects were shorter. Relations between speech discrimination, receptive language, and phonological development levels and latancies of wave V of S-ABR of CI subjects were investigated. Single Syllable Audiological Discrimination Test was applied to the cochlear implanted (CI) subjects to assess speech discrimination. Receptive Language Word (TIFALDI - AD) sub test of Turkish Expressive and Receptive Language (TIFALDI) Test was applied to the CI subjects to assess expressive and receptive language development. Turkish Meaningless Word Repetition (TAST) Test was applied to the CI subjects to assess phonological development. Single Syllable Audiological Discrimination test, TExReLa sub test and TMWR test scores of the CI subjects were compared to latancies of V waves and negative correlations were observed in all comparisons.