Tiyatroda müzik ve uygulamalarıyla Cem İdiz
Music in theatre and Cem İdiz with its applications
- Tez No: 892029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SEVİM SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Müzik tarih boyu, seyirlik sanata baştan beri eşlik etmiştir. Binlerce yıl önce Çinli yalın oyuncular, sahnede olanları desteklemek ve heyecansal doruk noktalarını pekiştirmek için çalgısal doğaçlamalardan yararlanıyorlardı. Antik tragedya çalgılarının desteğinde tek sesli koro, sahnedeki olaylara bakış getiriyor, sözü ve havayı derinleştiriyor, ayrı sahneleri birbirine bağlıyorlardı. Aristoteles, Poetika'da, her dramın altı bölümü olduğundan söz eder. Olay Dizisi, Karakter, Düşünce, Diksiyon, Müzik ve Gösteri. Tiyatrodan gelen bir aile içinde büyüyen Richard Wagner (1813 – 1883), tüm parçaları bir sentez içinde,“Birleşik Sanat Yapıtı”na ya da bir usta işi sanat yapıtına dönüştürmek için yazar – bestecinin, yapımın her unsurunu denetlemesi gerektiğine inanıyordu. Bu düşünce bugün sahnelemede en sık kullanılan yöntem olması yönünde atılan bir adımdır. Yani, yazarın, yönetmenin, dekoratörün, oyuncunun, koreografın ve müzikçinin birlikte çalışması. Bertolt Brecht, Aristoles'in tiyatro görüşüne karşıt görüş olarak Epik Tiyatro kuramını ortaya koydu. Bu kuramın bütünü içinde Epik Müzik kavramını da sınırlarını belirleyip hayata geçirdi. Cem İDİZ, 19 Mart 1959'da Ankara'da doğdu. İlkokula Sovyetler Birliği'nde başlayıp, Türkiye'de mezun oldu. 1970'de Ankara Devlet Konservatuarı Viyolonsel Bölümü'ne girdi. 1975'de Kompozisyon Bölümü'ne geçiş yaptı. Tiyatro bölümünde okuyan arkadaşlarından dolayı tiyatro müziği besteciliğine başlar. Oyunlar birbiri ardına devam eder ve bunca yılda yüzlerce besteye imza atmış olur. Konservatuarda aldığı sağlam temek eğitim üzerine, birçok oyuna müzik yaparak edindiği tecrübe, bugün onun sanatını, sanata bakışını, bir tiyatro metnini daha rahat çözümleyebilme yetisini kazandırmıştır. Bu tecrübeler sayesinde kendi tarzını ve tekniğini oluşturmuş, salt Türkiye değil, Avrupa'da da tiyatrolar ve yönetmenler tarafından aranan bir müzisyen olmuştur.
Özet (Çeviri)
Music accompained to performing arts when it started in history. Thousands years ago, the Chinese actors have benefit from improvisations with musical instruments for to support to arouse excitement. The chorus in single voice, wiewing to events in scenes, making deep words, lyrics and atmosphere, at the archaic tragedy. Aristoteles mentions six part of drama in his trace Poethica. Plot, Character, Idea, Diction, Music and Perfomance. Richard Wagner was believing, for all parts with synthesis to convert to“Compound Art Trace”or master kind of art, the creator must supervise all components of production. This idea is a development to become best method. It means in company work by the author, director, designer, coreographer and composer. Bertolt Brecht put forward the theory of Epic Theater as an opposing view to Aristotle's view of theatre. Within the scope of this theory, he determined the boundaries of the concept of Epic Music and implemented it. Cem İDİZ was born on March, 16, 1959 in Ankara. He started to elemantary school in Soviet Union and graduated in Türkiye. In 1970 he entered to Ankara State Concervatuary Violoncello Deparment. Passed to Composition Department in 1975. He started to compose the theater music because of his friends from theater department. And he signs many compositions in many years. His experience with the strong basic education made acquare to anlyses a play, changed the life and art wiew. He constituted his own thecnique ant style. He became a musician who is calling Vhim by directors at Europe and Türkiye.