Millî Eğitim Bakanlığı denetim rehberinin okul öncesi kurumlarda uygulanmasına ilişkin görüşler
Perspectives on the implementation of the Ministry of National Education's inspection guide in preschool institutions
  1. Tez No: 892030
  2. Yazar: YASEMİN TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMANUR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kurumlarda öz denetim, tespit edilmiş ölçütlerle kurumların kendisini denetlemesi iken; öz değerlendirme karar alma, öğrenme ve gelişimi desteklemek için kurumun kendisi tarafından başlatılan düzenli bilgi toplama, işlerliğini değerlendirme ve hedeflerine ulaşma ile gerçekleşen kurumsal gelişim faaliyetidir. Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca hazırlanmış denetim rehberleri sağladıkları ölçütlerle kurumlara öz denetim; öz denetim sonucu tespit edilenlerle gelişim planı hazırlatarak kurumların öz değerlendirme yapmasını sağladığı varsayılan bu araştırma kapsamında Okul Öncesi Eğitim Kurumları Rehberlik ve Denetim Rehberi'nin işlevselliği değerlendirilmektedir. Durum çalışması olarak desenlenmiş bu araştırmada veriler ilgili Rehberde yer alan maddelerin okullarda mevcut durumunu belirleyen kontrol listesi ve okul öncesi kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenler için hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgularla Rehberin öz denetim kapsamında okul bürokrasisinin yönetimi ile iç ve dış kontrol; öz değerlendirme kapsamında ise örgütsel güçlenme ve profesyonelleşme için sağladığı katkılara ilişkin görüşler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-auditing in institutions means that institutions audit themselves by using audit forms in which audit criteria are determined; self-assessment is an institutional development activity initiated by the institution itself to regularly collect information, evaluate its operability and achieve its goals in order to support decision-making, learning and development. In Türkiye, the audit guides prepared by the Inspection Board of the Ministry of National Education, with the criteria they provide, provide institutions with self-audit; it is assumed that it enables institutions to self-evaluate by preparing a development plan with those identified as a result of self-audit. Within the scope of this research, the functionality of the Preschool Educational Institutions Guidance and Supervision Guide is evaluated. This research designed as a case study, data were collected with a checklist that determines the current status of the items in the relevant Guide in schools and semi-structured interview forms prepared for administrators and teachers working in pre-school institutions. With the findings obtained from the research, the Guide includes the management of school bureaucracy and internal and external control within the scope of self-audit; within the scope of self-evaluation, opinions regarding its contributions to organizational strengthening and professionalization were evaluated.