Bir sanat alanı olarak televizyonun yeniden tanımlanması
Redefining of television as an art form
- Tez No: 89203
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET“Bir Sanat Alanı Olarak Televizyonun Yeniden Tanımlanması”adlı bu çalış mada, televizyonun kendine özgü tekniği, iletişim biçimi ve ürünleri ile hangi süreç içinde ve nasıl bir sanat alanı olduğu araştırılmıştır. Üç ana bolümden oluşan çalışmanın giriş kısmında, çalışma ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, televizyonun oluşumunda ve tanımlanmasın da temel sayılan konulara yer verilmiştir.Buna göre tarihsel gelişimi içinde televizyon teknolojisine ait bilgiler ve bir görsel - işitsel iletişim ortamı olarak televizyonun genel özellikleri ile televizyon iletilerinin ve ürünlerinin toplumsal ve kültürel bağlamda nite likleri ve bu iletilerin doğurduğu ya da yarattığı ahlaksal ve eğitsel sorunlar araştırıl mıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, sanat nedir, sorusuna yanıt aranmıştır. Bu a- maçla bir sanat alanının temel öğeleri saptanmış ve açıklanmıştır. Ayrıca televizyo nun bir sanat alanı olarak yeniden tanımlanmasına neden olan sanat anlayışlarına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise televizyon ve sanat olgularının birbiriyle nasıl örtüştüğü ve bağdaştığı ortaya konulmuştur. Böylece televizyonun hangi sanat sal öğeleri öne çıkardığı, hangi sanat anlayışlarını içerdiği üzerinde durularak, bir sa nat alanı olarak televizyonun genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Nihayet çalışmaya ilişkin sonuçlar maddeler halinde özetlenerek araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study of“Redefining of Television As an Art Form”spesific technique of television, its way of communication and its products as well as how and in which process its products are turned into a work of art have been investigated. This dissertation includes three chapters and an introduction that gives a ge neral outline of the study. In the first chapter, the basic concepts of forming and defining the television have been discussed. The information of television technology in its historical development and general characteristics of television as an audio - visual communication medium. Furthermore, the quality of television messages and product in social and cultural terms as well as ethical and educational problems caused by these television messages have been searched. In the second chapter, an answer to the question“What is art?”has been looked for. In this respect, main principals of an art form has been determined and explained. Besides, some different understandings of art causing to redefine the television as an art form have been mentioned. In the third chapter, how television and art agree with each other has been put forth. Thus; a general evaluation of television as a form of art has been made on which artistic elements television puts forward and which artistic understandings it includes. Finally, the research has been completed with an outlined result. n