Vajinal doğum yapan annelere motivasyonel görüşme tekniği ile verilen emzirme eğitiminin emzirme motivasyonu, öz yeterliliği ve bağlanma üzerine etkisi
The effect of breastfeeding education delivered through motivational interviewing on breastfeeding motivation, self-efficacy, and maternal bonding in mothers giving vaginal birth
- Tez No: 892053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın amacı vajinal doğum yapan annelere motivasyonel görüşme tekniğiyle verilen emzirme eğitiminin emzirme motivasyonu, öz yeterliliği ve bağlanma üzerine etkisini incelemektir. Araştırma tipi randomize kontrollü çalışmadır. Çalışma Gümüşhane Devlet Hastanesinde Mayıs 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında vajinal doğum yapmış primipar annelerle gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 40, kontrol grubunda 40 olmak üzere toplam 80 anne araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Deney grubundaki annelere, doğum sonrası ilk 20 ila 24. saatler arasında, postpartum dönemde ise 2-5., 13-17. ve 30-42. günler arasında toplam dört kez motivasyonel görüşme tekniğiyle emzirme eğitimi verilmiştir. Kontrol grubundaki anneler standart bakım almıştır. Araştırma verileri“Anne Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Primipar Emzirme Motivasyon Ölçeği (PEMÖ)”,“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ)”,“Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ)”ve“ Motivasyonel Görüşme Önem ve Güven-Yeterlilik Derecelendirme Cetveli”formlarıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, ortanca, minimum ve maksimum değer aralığı, Student t, Mann Whitney U, Robust ANOVA, Friedman ve Varyans analiz testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of breastfeeding education using the motivational interviewing technique on breastfeeding motivation, self-efficacy, and mother-infant bonding among mothers who had vaginal birth. Conducted as a randomized controlled trial at Gümüşhane State Hospital from May 2023 to August 2024, the study included 80 primiparous mothers divided into an experimental group and a control group, each with 40 mothers. The experimental group received breastfeeding training using the motivational interviewing technique within 20 to 24 hours after delivery and had four sessions on the 2nd-5th, 13th-17th, and 30-42nd days postpartum, while the control group received standard care. Data were collected using the“Maternal Information Form,”the“Primipara Breastfeeding Motivation Scale (PBMS),”the“Breastfeeding Self-Efficacy Scale (BSES),”the“Mother to Infant Bonding Scale (MIBS),”and the“Motivational Interviewing Importance and Confidence-Sufficiency Scale.”Statistical analysis included percentage, mean, median, minimum and maximum value range, Student's t-test, Mann-Whitney U test, robust ANOVA, Friedman test, and variance analysis tests.