Many Voices of a Turkish State Factory: Working at Bakırköy Cloth Factory, 1932-1950'
Bir Erken Cumhuriyet Fabrikasından Yükselen Sesler: Bakırköy Bez Fabrikası'nda Çalışmak, 1932-1950
  1. Tez No: 892054
  2. Yazar: GÖRKEM AKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCEL VAN DER LINDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit van Amsterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu tez, 1932 ile 1950 yılları arasında, erken Cumhuriyet döneminde, bir Türk devlet şirketi olan İstanbul'daki Bakırköy tekstil fabrikasında çalışan işçilerin yaşam ve çalışma koşullarının dinamiklerini incelemektedir. Bazıları ilk kez kamuya açıklanan geniş bir arşiv malzemesine dayanarak, başlangıçta işçileri yeni ulusun vatandaşları olarak korumayı amaçlayan devlet tarafından işletilen tekstil fabrikasının, bunun yerine nasıl işçi sınıfı bilincinin, proleterleşmenin, siyasi söylemin ve üretim politikalarına karşı bireysel direnişin ortaya çıkmaya başladığı bir alan haline geldiğini araştırıyor. Tez, işçilerin atölyedeki deneyimlerini analiz ederek Türkiye'de işçi sınıfının oluşumuna dair yeni bir perspektif sunuyor ve sınıf ile vatandaşlık arasındaki değişen sınırları vurgulayarak ulus inşası ile endüstriyel proleterleşme arasındaki ilişkiye dair değerli içgörüler sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the dynamics of living and working conditions of workers in a Turkish state-owned company, the Bakırköy textile mill in Istanbul, between 1932 and 1950, during the early Republican period. Drawing on a wide range of archival material, some of which are made public for the first time, it explores how the government-run textile factory, originally intended to protect workers as citizens of the new nation, instead became a site where working-class awareness, proletarianization, political discourse, and individual resistance to production policies began to emerge. The thesis offers a new perspective on the formation of the working class in Turkey by analyzing workers' experiences on the shop floor and highlights the shifting boundaries between class and citizenship, providing valuable insights into the relationship between nation-building and industrial proletarianization.