Proje okulu olarak belirlenen liselerin etkili okul özelliklerine sahip olma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of high schools designated as project schools for having effective school characteristics
  1. Tez No: 892052
  2. Yazar: REYHAN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı, proje okul olarak belirlenen liselerin etkili okul özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılarak, Edirne ilinde yedi farklı okul türünden eğitim paydaşlarının görüşlerine dayalı olarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenen okul müdürü, öğretmen, veli ve öğrencilere ayrı ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak proje okul kavramı, akademik faaliyetler, sosyal, kültürel, sportif ve mesleki faaliyetler gibi kendilerini ilgilendiren alanlarla ilgili açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Katılımcıların cevapları değişikliğe uğratılmadan araştırmacı tarafından deşifre edilerek bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Görüşmelerden elde edilen cevaplar doğrultusunda, araştırmanın amaçları ve alt amaçları gözetilerek tematik çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri betimsel olarak içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Okul müdürleriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerin analizi sonucunda proje okul kavramı, akademik gelişim, proje okullarındaki farklı uygulamalar, insan kaynakları, proje okul türüne ait farklı özellikler ve velilerin eğitim öğretim sürecine katkısı temalarına; öğretmenlerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerinin analizi sonucunda proje okul kavramı, akademik çalışmalar, ders dışı çalışmalar, çalışma ortamı, proje okul türüne ait farklı özellikler ve velilerle iletişim temalarına; öğrencilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerinin analizi sonucunda proje okul kavramı, akademik çalışmalar, okulun sunduğu imkanlar, okul yönetimiyle iletişim ve proje okul türüne ait farklı özellikler; velilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerinin analizi sonucunda proje okul kavramı, akademik çalışmalar, okulun sunduğu imkanlar, veli okul iletişimi ve proje okul türüne ait farklı özellikler temalarına ulaşılmıştır. Okul müdürü, öğretmen, öğrenci ve veli görüşmelerinden, proje okulun sınavlı okul olarak algılandığı ve okul tercihi yapılırken okulun proje faaliyetleri değil okulun LGS taban puanının ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca proje okullarında uygulanacak proje ve faaliyetlerle ilgili eşgüdümlü hareket edilebilmesi ve paydaşların sorumluluklarının belirlenmesi için proje okullarına özel bir mevzuat hazırlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Görüşme yapılan öğrenci ve velilerinin proje okulda aldıkları eğitimden ve okulların fiziki şartlarından genel olarak memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Proje okul öğrencilerinin kariyer hedefleri incelendiğinde okumakta oldukları okul türüyle uyumlu kariyer hedefleri belirledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Proje okulda çalışacak öğretmen ve yöneticilerin seçimiyle ilgili, okul yöneticileri ve öğretmenlerin kritere dayalı olarak seçim yapılması gerektiği görüşü öne çıkmaktadır. Proje okul öğretmenleriyle yapılan görüşmelere göre proje okulda öğretmenler arasında ortak faaliyet yürütmek için olumlu bir iklim ve isteklilik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Proje okulların etkililiği arttırmak ve ortaya çıkan problemleri gidermek için okul müdürü, öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşlerinden yola çıkılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effective school characteristics of high schools identified as project schools. Using phenomenology design, one of the qualitative research methods, the research was conducted based on the data obtained from school principals, teachers, parents and students from seven different school types in Edirne province. As a result of the analysis of the semi-structured interviews with school principals, the themes of project school concept, academic development, different practices in project schools, human resources, different characteristics of the project school type and the contribution of parents to the education and training process; as a result of the analysis of the semi-structured interviews with teachers, the themes of project school concept, academic studies, extracurricular activities, working environment, different characteristics of the project school type and communication with parents; As a result of the analysis of semi-structured interviews with students, the themes of project school concept, academic studies, opportunities offered by the school, communication with the school administration and different characteristics of the project school type; as a result of the analysis of semi-structured interviews with parents, the themes of project school concept, academic studies, opportunities offered by the school, parent-school communication and different characteristics of the project school type were reached. Interviews with school principals, teachers, students and parents revealed that project schools are perceived as schools with exams and that the school's LGS base score, rather than the school's project activities, comes to the fore when choosing a school. In addition, it was concluded that special guidelines should be prepared for project schools in order to coordinate the projects and activities to be implemented in project schools and to determine the responsibilities of stakeholders. It was concluded that the students and parents interviewed were generally satisfied with the education they received at the project schools and the physical conditions of the schools. When the career goals of project school students were analyzed, it was concluded that they set career goals compatible with the type of school they were studying. Regarding the selection of teachers and administrators to work in the project school, the participants believe that the school administrators and teachers should be selected based on criteria. According to the interviews with project school teachers, it was concluded that there is a positive climate and willingness among teachers in the project school to carry out joint activities. In order to increase the effectiveness of project schools and to overcome the problems that arise, suggestions are presented based on the opinions of school principals, teachers, students and parents.