Sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknoloji kullanımı öz yeterlilikleri ile öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları ve dijital okuryazarlıkları arasındaki ilişki
The relation between social studies teachers' self-efficacy of technology usage and students' attitudes towards social studies course and their digital literacy
- Tez No: 892065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL MAİL PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknoloji kullanımı öz yeterlilikleri ile ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlıkları ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda çalışma sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknoloji kullanımı öz yeterlikleri ile öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları ve dijital okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin anlaşılması açısından önemli görülmektedir. Çalışmada nicel çalışma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Erzincan il merkezinde görev yapan 41 sosyal bilgiler öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören 880 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Sosyal Bilgiler Öğretiminde Teknoloji Kullanımı Öz-Yeterlik Ölçeği”,“10-12 Yaş Grubu Öğrencileri İçin Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermemesine bağlı olarak parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H kullanılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin teknoloji kullanımı öz yeterlikleri ile öğrencilerinin dijital okuryazarlık becerileri ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknoloji kullanımı öz yeterlikleri puanlarının ortalamanın üzerinde olduğuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin teknoloji kullanımı öz yeterliklerinin cinsiyete ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğrencilerin dijital okuryazarlık beceri düzeylerinin ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının ortalamanın üzerinde olduğuna ulaşılmıştır. Cinsiyete göre öğrencilerin dijital okuryazarlık becerilerinin anlamlı olarak farklılaştığı ancak sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının anlamlı olarak farklılık göstermediği görülmüştür. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknoloji kullanımı öz yeterlikleri ile beşinci sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık becerileri ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relation between social studies teachers' skills of technology usage and fifth grade students' digital literacy and attitudes towards social studies course. In this context, the study is considered important in terms of understanding the relation between social studies teachers' self-efficacy of technology usage and students' attitudes towards social studies course and digital literacy. Relational survey model, one of the quantitative study models, is used in this study. The study group is consisted of 41 social studies teachers working in Erzincan city centre in the 2023-2024 academic year and 880 fifth grade students studying at the schools in Erzincan. 'Self-Efficacy Scale for the Usage of Technology in Social Studies Teaching',“Digital Literacy Scale for 10-12 Age Group Students”and“Attitude Scale towards Social Studies Course”are used as data collection tools in the study. Mann Whitney U and Kruskal Wallis H, which are nonparametric tests, are used by reason of the non-normal distribution of the data. In addition, correlation analysis is conducted to determine the relation between teachers' self-efficacy in technology usage and their students' digital literacy skills and attitudes towards social studies course. In the study, it is found that social studies teachers' self-efficacy of technology usage scores are over the average. It is determined that teachers' self-efficacy of technology usage does not differ significantly according to gender and professional seniority. It is found that students' digital literacy skill levels and attitudes towards social studies course are over average. It is seen that students' digital literacy skills differ significantly according to gender, but their attitudes towards social studies course do not differ significantly. It is concluded that there is a positive and moderate relationship between social studies teachers' self-efficacy of technology usage and fifth grade students' digital literacy skills and attitudes towards social studies course.