Erkek sıçanlarda yüksek yağlı diyet ile indüklenen obezitede reproduktif toksik etkiler açısından probiyotik uygulamasının koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the protective effects of probiotic administration in terms of reproductive toxic effects in high-fat diet-induced obesity in male rats
- Tez No: 892066
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Batı dünyasında obezite epidemik seviyelere ulaşmış, üreme sağlığı için risk oluşturmuş ve potansiyel olarak sperm kalitesinde düşüşe neden olmuştur. Bu tezin amacı, yüksek yağlı diyetle indüklenen aşırı kilo/obezite modelinin sıçanlarda üreme sistemi üzerindeki toksik etkilerini araştırmak ve probiyotik uygulamasının potansiyel toksik etkiler üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkilerini incelemektir. Çalışma, yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanların testis ve epididim ağırlıklarının arttığını, sperm konsantrasyonunun azaldığını ve anormal morfolojik spermlere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Testiküler histopatolojik bulgular seminifer tübül lümeninde sperm miktarında azalma, seminifer tübül yapısında dejenerasyon ve testiküler yapı hücrelerinde anomaliler olduğunu göstermiştir. Yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda serum LH seviyeleri kontrol sıçanlarına kıyasla azalmış ve testis dokularında GSH ve MDA seviyelerinde artış kaydedilmiştir. Probiyotik uygulaması, yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda kilo alımını azaltmış, ancak yüksek yağlı diyetle beslenmenin neden olduğu testis ve epididim ağırlıkları, sperm konsantrasyonu ve morfolojisindeki olumsuz değişiklikler üzerinde önemli bir koruyucu ve iyileştirici etki göstermemiştir. Bununla birlikte, probiyotik uygulaması testis histopatolojik bulguları ve hafif yapısal deformasyon üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olmuştur. Terapötik probiyotik uygulaması, yüksek yağlı diyetin neden olduğu testiküler dejeneratif bulguları hafifçe kötüleştirmiş, ancak testiküler MDA seviyelerine olumlu bir katkı sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity in the Western world has reached epidemic levels, posing risks to reproductive health and potentially causing a decrease in sperm quality. This thesis aimed to investigate the toxic effects of a high-fat diet-induced overweight/obesity model on the reproductive system in rats and investigate the protective and treatment effects of probiotic administration on potential toxic effects. The study found that rats fed a high fat diet had increased testicular and epididymal weights, decreased sperm concentration, and abnormally morphological sperm. Testicular histopathological findings showed decreased sperm amount in the seminiferous tubule lumen, degeneration in the seminiferous tubule structure, and anomalies in testicular structure cells. Serum LH levels decreased in rats fed a high-fat diet compared to control rats, and increased GSH and MDA levels were noted in testicular tissues. Probiotic administration reduced weight gain in rats fed a high-fat diet, but did not show a significant protective and healing effect on the negative changes in testicular and epididymal weights, sperm concentration, and morphology caused by high-fat diet feeding. However, probiotic application had a protective effect on testicular histopathological findings and mild structural deformation. Therapeutic probiotic application slightly worsened testicular degenerative findings induced by the high-fat diet, but did not provide a positive contribution to testicular MDA levels.