Bölgesel Liglerinde Oynayan Voleybolcuların Zihinsel Dayanıklılık Düzeylerinin İncelenmesi
AN INVESTIGATION OF MENTAL ENDURANCE LEVELS OF VOLLEYBALL PLAYERS PLAYING IN REGIONAL LEAGUES
  1. Tez No: 892068
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ARIKAN FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zihinsel dayanıklılık, bireylerin zorluklar, stres, trajedi veya başarısızlık gibi olumsuz durumlarla başa çıkabilme ve bu tür durumlardan güçlenerek çıkabilme kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Zihinsel dayanıklılık, sporcuların stresle başa çıkabilme, odaklanma, motivasyonlarını sürdürebilme ve olumsuz durumlarla mücadele etme yeteneklerini ifade eder. Bu araştırmanın amacı, voleybol bölgesel liginde oynayan voleybolcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerini araştırmaktır. Araştırma kapsamında Ankara'da voleybol bölgesel liginde oynayan 224 kadın sporcuya ulaşılmış ve bazı değişkenler açısından zihinsel dayanıklılık düzeyleri incelenmiştir. Araştırma çerçevesinde nicel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu ve“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan analizlerde iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Indepented Simple T-Testi, çoklu değişkenlerin analizinde ise One Way ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, voleybol bölgesel liginde oynayan kadın voleybolcuların zihinsel dayanıklılık düzeyleri incelenmiş, demografik değişkenlerden“zararlı alışkanlık”ile ölçek alt boyutu olan“kontrol”değişkeni arasında anlamlı farklılık görülmüş, diğer alt boyutlarda anlamlı farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Mental resilience is defined as individuals' capacity to cope with and emerge strengthened from adverse situations such as difficulties, stress, tragedy, or failure. In athletes, mental resilience signifies their ability to manage stress, maintain focus, sustain motivation, and confront challenges effectively. The purpose of this study is to investigate the levels of mental resilience among volleyball players in regional leagues. The study involved reaching 224 female athletes playing in regional volleyball leagues in Ankara and examining their mental resilience levels in terms of certain variables. Within the framework of the research, a survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. Data were obtained using a personal information form prepared by the researcher and the 'Sport Mental Toughness Inventory' scale. In the analyses, the Independent Samples T-Test was used to reveal the relationship between two variables, and the One Way ANOVA test was employed for the analysis of multiple variables. As a result of the research, the levels of mental resilience among female volleyball players participating in regional leagues were examined. Significant differences were found between the demographic variable of“harmful habits”and the subscale“control”within the scale. However, no significant differences were observed in the other subscales.