Kök kanal dezenfeksiyonunda ozonun ve bitkisel içerikli ajanların antimikrobiyal etkinliklerinin in vitro değerlendirilmesi
Evaluation of antimicrobial efficacy of ozone and herbal alternatives in root canal disinfection: an in vitro study
  1. Tez No: 892074
  2. Yazar: NAGEHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanal dezenfeksiyonunda ozon gazı ve bitkisel içerikli ajanların (morinda citrifolia ve triphala) ayrı ayrı ve birlikte kullanımlarının Enterococcus faecalis biyofilmine karşı antibakteriyal etkinliklerinin mikrobiyolojik kültür yöntemi ve lazer taramalı mikroskop kullanılarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla çekilmiş mandibular premolar dişlerin kök kanal duvarı yüzeyinde ve dentin tübüllerinde 3 ve 6 haftalık Enterococcus faecalis biyofilmi oluşturulmuştur. İnkübasyon süresi sonunda örnek yüzeyine antibakteriyal ajanlar (morinda citrifolia, triphala, ozon gazı, morinda citrifolia + ozon gazı, triphala + ozon gazı, %5.25 sodyum hipoklorit ve fizyolojik salin) uygulanmıştır ve alınan örnekler mikrobiyolojik kültür yöntemi kullanılarak koloni sayım tekniği ile hesaplanmıştır. Lazer taramalı konfokal mikroskop analizinde ise antibakteriyal ajan uygulanan örnekler canlılık boyası kullanılarak boyanmış, mikroskop görüntülenmesi ile elde edilen görüntüler İmaris 6.4 yazılımına aktarılarak ölü hücre hacminin toplam hücre hacmine oranı kantitatif olarak analiz edilmiştir. Veriler Student's t testi, Tek yönlü ANOVA ve post hoc Tukey HSD testi kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm gruplarda 3 haftalık biyofilm ile karşılaştırıldığında, 6 haftalık biyofilmde irrigasyon ajanlarının etkinliğinin azaldığı tespit edilmiştir. Her iki değerlendirme yönteminde de 3 ve 6 haftalık Enterococcus faecalis biyofilmi üzerine en etkili irrigasyon ajanının %5.25 sodyum hipoklorit olduğu bulunmuştur. Bitkisel içerikli ajanların ayrı ayrı ve kombinasyon şeklinde uygulandığı gruplarda negatif kontrol grubu ile karşılaştırıldığında önemli bir antibakteriyal etkinlik gözlenmesine rağmen, ozon grubu ve sodyum hipokloritten daha düşük antibakteriyal etkinlik gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluation of antibacterial efficacy of gaseous ozone, herbal alternatives (morinda citrifolia, triphala) and their combination with gaseous ozone against Enterococcus faecalis biofilm in root canal disinfection using colony forming unit counting and confocal laser scanning microscopy. 3 and 6-week-old Enterococcus faecalis biofilm were formed in root canal surface and dentin tubules of extracted mandibular teeth. At the end of the incubation period, antibacterial agents (morinda citrifolia, triphala, gaseous ozone, morinda citrifolia + gaseous ozone, triphala + gaseous ozone, 5.25% sodium hypochlorite and saline) were applied to the sample surface and the samples were analysed using colony counting technique in microbiological culture method. In confocal laser scanning microscopy analysis, dentin samples were treated with the same agents and then were stained using bacterial viability stain. Images obtained by microscope imaging were transferred to Imaris 6.4 software and the ratio of dead cell volume to total cell volume was quantitatively analyzed. Data were analysed Student's t test, One-Way ANOVA and post hoc Tukey HSD test. Compared with the 3-week biofilm, efficacy of irrigation agents decreased in 6-week biofilm in all groups. 5.25% sodium hypochlorite is the most effective irrigation agent on Enterococcus faecalis biofilms at 3 and 6-weeks in both evaluation methods. Although significant antibacterial activity was observed when compared to the negative control group in the groups of herbal alternatives and their combination with gaseous ozone, these groups showed a lower antibacterial activity than sodium hypochlorite.