Formation of national education ideology in Turkey: Usage of school as a tool of state ideology
Türkiye'de milli eğitim ideolojisinin oluşumu: Okulun devlet ideolojisinin aracı olarak kullanılması
- Tez No: 892076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARCUS HOPPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
The aim of this work is to analyze the Turkish national education system from the political point of view and to determine the political values which shaped the education system. In other words, the aim is to analyze the ideology of Turkish education system and assess its effects on political socialization. Therefore, the relationship between education and political ideologies in general and the importance of school education in creating national identity in Turkey in particular are examined. Therefore, in this work, usage of education for political purposes by state and the ideological function of the education are stressed.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı Türk ulusal eğitim sistemini politik açıdan analiz etmek ve eğitim sistemini şekillendiren politik değerleri belirlemektir. Başka bir deyişle, amaç Türk eğitim sisteminin ideolojisini analiz etmek ve politik sosyalleşme üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu nedenle, eğitim ile politik ideolojiler arasındaki ilişki genel olarak ve okul eğitiminin Türkiye'de ulusal kimlik oluşturmadaki önemi özel olarak incelenmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, eğitimin devlet tarafından politik amaçlar için kullanımı ve eğitimin ideolojik işlevi vurgulanmaktadır.