Comparative evaluation of the social inclusion between Türkiye and European countries using MCDM
Sosyal İçermenin Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasında ÇKKV kullanılarak Karşılaştırmalı Değerlendirilmesi
- Tez No: 892082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ARDA BURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sosyal içerme, her bireyin tatmin edici bir yaşam sürmesi ve toplumda gelişmesi için eşit fırsatlara sahip olmasını sağlarken, her türlü dışlanmayı veya marjinalleştirmeyi aktif olarak önler. Dünyadaki çeşitli görüş ve yaklaşımlar, kabul edilebilir bir yaşam için gereken asgari standartları korumak adına insanları istikrarsız ve tatminsiz durumlara sokmaktadır. Bu koşullar bazı toplumları dengeleyici kararlar almaya yöneltmiştir. Ancak genellikle asgari standartları korumak yerine, standartları yükseltmeyi hedeflerler. Sosyal içermeyi geliştirmek, bireylerin topluma katılım koşullarını iyileştirmeyi, uyumlu bir arada yaşamayı teşvik etmeyi ve sosyal marjinalleşme örneklerini ortadan kaldırmayı içerir. Öte yandan sosyal dışlanma, topluma katılım eksikliği olarak da tanımlanabilir. Sosyal dışlanma, insanları karar alma süreçlerine katılma ve hayatlarının kontrolünü ellerine alma şansından mahrum bırakmaktadır bireyleri toplumun dışına itmektedir. Bu durum toplumların bütünleşmesini bozar ve bireylerin ya da grupların izolasyonuna neden olur. Sosyal dışlanma, çok boyutlu ve dinamik bir süreç olarak görülebilir ve toplumla özdeşleşme ve onun normlarına, geleneklerine ve değerlerine katılmaya yönelik kaynakların, hakların, malların ve hizmetlerin eksikliği veya reddedilmesi olarak gözlemlenebilir. Ayrıcalıklara sahip olmayan ve dışlanmış bireylerin sosyal entegrasyonunu, onları güçlendirerek, birleşmiş ve dirençli toplulukları teşvik ederek ve hükümet organlarının erişilebilir ve kamuya karşı hesap verebilir olmasını sağlayarak geliştirir. Sosyal dışlanma ölçümleri çeşitli araştırmalarda yer almaktadır. Bu araştırmada, 2015-2022 yılları arasında Türkiye'nin de dahil olduğu 29 Avrupa ülkesinde ÇKKV'nin CRITIC, VIKOR ve TOPSIS yaklaşımları kullanılarak sosyal içermenin temel göstergeleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Lüksemburg'un 2015'ten 2022'ye kadar hem VIKOR hem de TOPSIS'te sosyal içermenin uygulanmasında en başarılı performansı gösterdiği görülmüştür. Türkiye ise VIKOR'da yirmi beş, TOPSIS'te ise yirmi sekizinci sırada yer alarak daha zayıf performans göstermiştir. Öte yandan, VIKOR sonuçlarına göre Portekiz ve Polonya'nın; TOPSIS sonuçlarına göre ise Avusturya ve Polonya'nın topluma katılımı artırarak, kaynaklara erişimi iyileştirerek ve insan haklarını destekleyerek savunmasız grupların eşitsizliği ve dışlanmasıyla mücadele etmek için aktif olarak çalışabileceği ifade edilebilmektedir. Bu doğrultuda bireyleri güçlendirmek, barışçıl ve kapsayıcı toplum yapısını teşvik etmek ve kurumları güçlendirmek hedeflenebilecektir. Ayrıca bu girişimlerin, 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesi planlanan ve yoksulluğun ortadan kaldırılması, çevrenin korunması ve herkes için refah sağlanmasına odaklanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'ler) ile uyumlu olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Social inclusion ensures that every individual has equal opportunities to lead a fulfilling life and thrive within society, while actively preventing any form of exclusion or marginalization. A range of opinions and approaches in the world puts people in unstable and unsatisfying situations to protect the minimum standards for an acceptable life. These circumstances have prompted some societies to make balancing decisions. However, they usually aim to increase the standards instead of protecting the minimum standards. Improving social inclusion involves enhancing the conditions under which individuals engage in society, fostering harmonious coexistence, and eliminating instances of social marginalization. On the other side, social exclusion can be described as the lack of involvement in society. Social exclusion deprives people of the chance to participate in decision making and take control of their lives. It constrains them to the margins or the edges of society. This disrupts the integration of societies and causes isolation of individuals or groups. It can be seen as a multidimensional and dynamic process, and it can be observed as a lack or denial of resources, rights, goods, and services to identify with society and participate in its norms, customs, and values. Social inclusion advances the social integration of underprivileged and marginalized individuals by empowering them, fostering united and resilient communities, and ensuring that governmental bodies are accessible and accountable to the public what reflects the civilization and sophistication of peoples. Measures of social exclusion can be put in various researches, and in this research and with implementing MCDM on 29 European countries included Türkiye from 2015 to 2022 using CRITIC, VIKOR and TOPSIS method, social inclusion primary indicators were examined, and it recognized that Luxembourg ranking as number one in implementing social inclusion in both VIKOR and TOPSIS from 2015 till 2022, while Türkiye showed weaker performances dropping to the twenty five position in VIKOR and twenty eight in TOPSIS. On the other hand, Portugal and Poland in VIKOR and Austria and Poland in TOPSIS are actively working towards addressing inequality and exclusion of vulnerable populations by enhancing their participation in society, improving access to resources, amplifying their voices, and upholding human rights. Through these efforts, they aim to empower individuals, foster peaceful and inclusive societies, and strengthen institutions. These initiatives align with the Sustainable Development Goals (SDGs) set to be accomplished by 2030, which focus on eradicating poverty, preserving the environment, and ensuring prosperity for all.