Diverse paths towards EU membership: Political reform process in Turkey, Poland and Bulgaria
AB üyeliğine doğru farklı yollar: Türkiye, Polonya ve Bulgaristan'da siyasi reform süreci
  1. Tez No: 892085
  2. Yazar: HAKAN YAVUZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROBERTO DOMINGUEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Suffolk University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, başvuran ülkelerdeki reform sürecini etkileyen faktörleri analiz edecek ve reform sürecinin başvuran ülkelerdeki dış (AB kaldıracı) ve iç faktörlerden (iç siyasi yapı ve yerel aktörlerin fayda-maliyet hesapları) nasıl etkilendiğini araştıracaktır. Üç vaka (Türkiye, Polonya ve Bulgaristan), reform sürecinde farklı yollar yaratan farklı faktörleri belirlemek için analiz edilecektir. Bulgaristan ve Polonya örnekleri, AB üyesi olan bu iki ülkede reform sürecinin nasıl ilerlediğini anlamak için analiz edilecektir. Bu vaka seçimi, Polonya örneğinde sorunsuz bir reform sürecine yol açan faktörleri izole etmeyi ve Bulgaristan örneğinde reform sürecinin sorunlu aşamasını yaratan faktörleri görmeyi sağlayacaktır. Polonya ve Bulgaristan deneyimlerine dayanarak, reform sürecinin sorunlu doğasının nedenleri hakkında bazı içgörüler dikkate alınacak ve faktörlerin etkileşimini ve Türkiye'de reformların uygulanması üzerindeki etkilerini görme şansı verecektir. Bu tez projesinde ele alınacak ana soru, AB'ye aday ülkelerdeki yerel reform süreçlerinin AB genişleme sürecinde neden farklılaştığıdır? İki ikincil soru ortaya atılmıştır. Bunlardan ilki, Polonya örneğinde reform sürecini ve genişlemeyi sorunsuz, Bulgaristan örneğinde ise karmaşık hale getiren belirleyici faktör(ler)in neler olduğunu tespit etmektir. İkinci soru ise Bulgaristan ve Polonya örneklerinden çıkarılan dersler ışığında Türkiye'nin üyelik perspektifinin ne olduğudur. AB üyelik koşulları tüm aday ülkeler için aynı kalırken ve reform süreci AB politikalarından etkilenirken, aday ülkelerdeki iç siyasi yapıların ve hükümet aktörleri için uyum maliyetlerinin reform sürecinin hızını etkilediği öne sürülmektedir. Polonya'da, elverişli iç siyasi yapı ile yüksek düzeydeki AB etkisi, reform sürecini hükümetler için daha az maliyetli hale getirmiş ve bu da sorunsuz bir reform süreci yaratmıştır. Bulgaristan'da ise AB etkisinin yüksek olması ve iç siyasi yapının elverişsiz olması reform sürecinin uzamasına neden olmuştur. Bulgaristan ve Polonya örnekleri ışığında, AB'nin ödüllerinin büyüklüğü ve güvenilirliği arttıkça ve demokratik konsolidasyon düzeyi yükseldikçe, Türkiye'de reform sürecinin ivme kazanacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyze the factors that affect the reform process in the applicant countries, and investigate how the reform process is influenced by external (EU leverage) and internal factors (domestic political structure and cost-benefit calculations of the domestic actors) in applicant countries. Three cases (Turkey, Poland and Bulgaria) will be analyzed to identify different factors that created divergent paths on reform process. The cases of Bulgaria and Poland will be analyzed to understand how the reform process progressed in these two countries that became EU members. This case selection will enable to isolate the factors that leaded to a smooth reform process in the case of Poland and to see the factors that created the problematic phase of reform process in the case of Bulgaria. Based on the experiences of Poland and Bulgaria, some insights will be taken into account about causes of the problematic nature of the reform process and will give chance to see the interplay of the factors and their effects on the implementation of reforms in Turkey. The main question that will be addressed in this thesis project is why do the domestic reform processes in the EU candidates diverge during the EU enlargement process? Two secondary questions are raised. The first is to determine what decisive factor(s) made the reform process and enlargement smooth in the case of Poland and complicated in the case of Bulgaria. The second question is what are the prospects of the Turkish membership based upon the lessons derived from the cases of Bulgaria and Poland? It is proposed that while the EU membership conditions remain the same for all candidate countries and the reform process is affected by the EU policies, domestic political structures and adoption costs for the governmental actors in the applicant countries affect the pace of the reform process. In Poland, the high level of EU influence with favorable domestic political structure made the reform process less costly for the governments, which created a smooth reform process. In Bulgaria, the high level of EU influence combined with unfavorable domestic political structure made the reform process protracted. In light of the cases of Bulgaria and Poland, it is proposed that as the size of the rewards and the credibility of EU increases, and the level of democratic consolidation increases, the reform process will gain impetus in Turkey.