Talent identification in sitting volleyball from psychological perspective: Using test of performance strategies (TOPS) 3
Oturarak voleybolda psikolojik bakış açısıyla yetenek belirleme: Performans stratejileri testi (TOPS) 3 kullanımı
  1. Tez No: 892084
  2. Yazar: FERHAT ESATBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK J CAMBELL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Katholieke Universiteit Leuven (Catholic University of Leuven)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın üç amacı vardır; ilk olarak oturarak voleybolcuların çeşitli spor durumlarında kullandıkları performans stratejilerini incelemek ve volebolcular ve ampute futbol oyuncularıyla karşılaştırmak; ikinci olarak, sporcuların mevcut performans düzeylerinin ve spora katılım yıllarının, antrenman ve müsabaka sırasında psikolojik becerilerinin uygulanmasında anlamlı bir fark gösterip göstermeyeceğini belirlemek; üçüncü olarak, engelli sporcuların spor becerileri ve bilgileri hakkında farkındalık yaratmak ve yetenek belirleme süreci için psikolojik açıdan gelecekteki yönlendirmeleri önermek. Metodoloji: Performans Stratejileri Testi (TOPS 3), voleybol (n=30), oturarak voleybol(n=56) ve ampute futbolculara (n=23) (n=109, ortalama yaş=32.46, SD=12.40) uygulandı. Bulgular: Diskriminant fonksiyon analizleri, oturarak voleybolcuların kendi kendine konuşmada (M = 4.09, SD = .56), hedef belirlemede (M = 4.34, SD = .56), imgelemede (M = 4.04, SD = .58) voleybolculardan (sırasıyla M = 3.40, SD = 1.18; M = 3.47, SD = 1.36; M = 3.35, SD = 1.0) ve ampute futbolculardan (sırasıyla M = 3.13, SD = .13; M = 3.53, SD = .86; M = 3.15, SD = .64) daha yüksek puanlar aldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, oturarak voleybolcuların (M = 3.31, SD = 1.03) ve ampute futbolcuların (M = 3.11, SD = .85) voleybolculardan (M = 2.43, SD = .99) daha fazla rahatlam tekniği kullandıklarını bildirmişlerdir. Ampute futbolcular (sırasıyla M= 3.65, SD= .14; M= 3.98, SD= .70) ve voleybolcular (sırasıyla M= 3.92, SD= .81; M= 4.04, SD= .68) duygusal kontrol ve negatif düşünme konusunda oturarak voleybolculardan (sırasıyla M= 2.66, SD= .98; M= 3.32, S= 1.01) daha yüksek puan aldılar. Uygulama ortamlarına ilişkin olarak, oturarak voleybolcular ampute futbolculara (sırasıyla M= 3.47, SD= .98; M= 3.18, SD= .67; M= 2.94, SD= 1.01; M= 2.50, SD= .87) ve voleybolculara (sırasıyla M= 3.52, SD= 1.16; M= 3.12, SD= .77; M= 3.17, SD= .74; M= 2.38, SD= .88) göre daha fazla kendi kendine konuşma (M= 4.16, SD= .55), hedef belirleme (M= 3.84, SD= .62), imgeleme (M= 3.90, SD= .65) ve rahatlama (M= 3.14, SD= .96) kullandıklarını bildirmişlerdir. Ayrıca voleybolcuların (M = 3.37, SD = .77) ve ampute futbolcuların (M = 3.25, SD = .81) duygusal kontrol puanları, oturarak voleybolculardan (M = 2.82, SD = .92) daha yüksekti. Ayrıca, deneyim yılı ve mevcut performans düzeyinde anlamlı farklılıklar bulundu. Sonuç: TOPS 3'ün 4 istisna dışında 17 alt ölçeği, spora, deneyim yılına ve mevcut performans düzeyine göre orta düzeyde öngörücü yeteneğe sahip, içsel olarak istikrarlı bir araç oluşturmaktadır. Psikolojik beceri eğitimi müdahalelerini, zihinsel beceri eğitim paketlerini, psikolojik beceri eğitimi vaka çalışmalarını değerlendirdikten sonra psikolojik beceri araçlarını kullanarak ve nitel psikolojik becerileri araştırarak gelecekte araştırma yapılması gerekmektedir. Bu, antrenörlere, uygulayıcılara ve spor psikologlarına hangi becerilerin en çok katkıda bulunduğunu ve düşük psikolojik beceri profilleri üzerinde çalışıp geliştirebileceğini yakalamak ve değerlendirmek için daha iyi bir fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the present research was threefold; initially to examine performance strategies in various sport situations used by sitting volleyball players and comparing it with standing volleyball players and amputee soccer players; secondly, whether the current performance level of athletes and the years participating in sport would show a significant difference in their application of psychological skills during practice and competition; and thirdly, reflect and raise awareness of athletes with disabilities' sport skills and knowledge and recommend future directions for talent identification process from psychological perspective. Methodology: The Test of Performance Strategies (TOPS 3) was administrated to athletes (n=109, mean age=32.46, SD=12.40) competing across a range of performance standards in volleyball (n=30), sitting volleyball (n=56) and amputee soccer sports (n=23). Findings: Discriminant function analyses revealed that sitting volleyball players scored higher on self talk (M=4.09, SD=.56), goal setting (M=4.34, SD=.56), imagery (M= 4.04, SD=.58) than volleyball (M=3.40,SD= 1.18; M=3.47,SD=1.36; M=3.35, SD=1.0, respectively) and amputee soccer players (M=3.13, SD=.13; M=3.53, SD=.86; M=3.15,SD=.64, respectively). Moreover, sitting volleyball players (M=3.31, SD=1.03) and amputee soccer players (M=3.11, SD=.85) reported using more relaxation techniques than volleyball players (M=2.43, SD=.99) in competition environment. Amputee soccer players (M= 3.65, SD=.14; M=3.98, SD=.70, respectively) and volleyball players (M=3.92, SD=.81; M=4.04, SD=.68, respectively) scored higher on emotional control and negative thinking than sitting volleyball players (M=2.66, SD=.98; M=3.32, S=1.01, respectively). With regards to practice settings, sitting volleyball players reported using more self talk (M=4.16, SD=.55), goal setting(M=3.84,SD=.62), imagery (M=3.90, SD=.65) and relaxation (M=3.14, SD=.96) than amputee soccer players (M= 3.47, SD=.98; M=3.18,SD=.67; M=2.94, SD=1.01; M=2.50, SD=.87,respectively) and volleyball players (M=3.52,SD=1.16; M=3.12,SD=.77; M=3.17, SD=.74; M=2.38,SD=.88,respectively). And also, emotional control scores of volleyball players (M=3.37, SD=.77) and amputee soccer players (M=3.25, SD=.81) were high than sitting volleyball players (M=2.82, SD=.92). Furthermore, significant differences were found in years of experience and current performance level. Conclusion: The 17 subscales of the TOPS 3, with 4 exceptions, create an internally stable instrument with moderate predictive ability relative to sport, years of experience and current performance level. Future research needed, using psychological skills instruments after assessing psychological skills training interventions, mental skills training packages, case studies of psychological skills training and investigating qualitatively psychological skills can give coaches, practitioners and sport psychologists better idea to capture and evaluate which skills contribute most and work, develop on low psychological skills profiles of athletes.