Piyano öğretiminde F.Chopin etüt icralarının L.V.Beethoven sonat icralarına etki durumunun incelenmesi ve değerlendirilmesi
F.Chopin investigations in piano teaching investigation and evaluation of the effect of the effectiveness of the L.V.beethoven sonat
  1. Tez No: 537624
  2. Yazar: FERİDE DENİZ OĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı; piyano öğretimi sürecinde sıkça kullanılan F.Chopin Op.25 ve Op.9 metodlarında yer alan etüdlerin, L.v. Beethoven sonat icralarına etki düzeyinin ne ölçüde olduğunu incelemektir. Araştırmada tam deneysel desene dayalı öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Uygulama süreci öntestlerle birlikte 6 hafta sürmüş olup, uygulama için uzmanların belirlediği iki etüt ve bir eser öğrenciler tarafından aşamalarla çalıştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubundaki öğrenciler deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmış; deney grubu F.Chopin Op.25 No.2,Op.10 No.9 ve L.v.Beethoven sonat Op.2 No.1 ile, kontrol grubu ise sadece L.v.Beethoven sonat Op.2 No.1 ile çalışmıştır. Deney ve kontrol grubuna alınan öğrencilerin deney süreci kamera kayıtlarına alınmıştır. Kamera kayıtlarını değerlendiren uzmanların değerlendirme sonuçları toplanmış ve aritmetik ortalaması alınmıştır. Araştırmada kullanılan istatistiki yöntemler; elde edilen ölçümler için IBM SPSS 20.0 paket program kullanılarak, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları tablolar halinde verilirken ortalama, standart sapma ve medyan değerleri de hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmış olup; F.Chopin Op.25 No.2 ve Op.10 No.9 etüdlerinin, klasik dönem sonat icralarında teknik, müzikal ve bütüncül anlamda olumlu yönde artış sağladığı ve etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is analyzing both the level of studies taking part in F.Chopin Op.25 and Op.9, which is known as most preferred methods using for piano teaching process, and the level of effect to the Classic Era sonata performances. In this research, pre-test, post-test based on experimental design and controlled group of random design were used. Besides the application process takes 6 weeks with including the pre-test, two studies and one performance which were determined with specialists were performed by students step by step. Students in this research were separated into two groups under the name of experiment and control. Experiment group practiced with F.Chopin Op.25 No.2, Op.10 No.9 and L.v. Beethoven sonata Op.2 No.1. Control group practiced with only L.v. Beethoven sonata Op.2 No.1, the students who are participated to the experiment and control groups were recorded into a video during this experiment. The specialists made an analysis related to the video record and got its arithmetical average. The statistic methods in this research; for the obtained measurements IBM SPSS 20.0 package program, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used. While the reports of the analysis are given with charts, average, standard deviation and square variables were also calculated. The researches were interpreted with 0.05 significance level and it was observed that the methods of F. Chopin Op.25 No.2 and Op.10 No.9 has affected and made positive improvement about technical, musical and integration meaning in classical sonata performances.