II. Ekber Şah Dönemi Babürlü albüm resimleri (1806-1837)
Baburid album paintings Under the Reign of Akbar Shah II (1806-1837)
  1. Tez No: 892111
  2. Yazar: KÜBRA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Babürlü resim sanatında 17. yüzyılda popüler hale gelen ve 19. yüzyıl ortalarına kadar varlığını sürdüren albüm resimleri, Babürlülerin dini, kültürel, ekonomik, sosyal ve siyasal kimliğinin bir yansıması olmuştur. Albüm resimleri, 17. yüzyıl Cihangir ve Şah Cihan dönemlerinde imparatorluğun sahip olduğu gücü görsel dille temsil etmiştir. İmparator Evrengzib sonrası (1707) gücü azalmaya başlayan ve toprak alanı gittikçe daralan Babürlü hükümdarlar, Avrupalı şirketler, Afşarlar, Afganlar ve Maratalarla yaşadıkları çatışmalara rağmen resim hamiliğine devam etmişlerdir. II. Ekber Şah döneminde (1806-1837) yapılan albüm resimleri, Babürlü İmparatorluğu'nun hakimiyet alanının Delhi ve çevresine kadar daraldığı bir süreçte ortaya çıkmıştır. II. Ekber Şah dönemi albüm resimleri, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi'nin yönetimde söz sahibi olduğu bir dönemde yapıldığından ötürü, imparatorluğun kendini toparlama çabalarını güçlü bir şekilde yansıtmaktadır. Dönemin siyasi koşulları, albüm resimleri üzerinde yoğun bir etkiye sahip olmuş; konu türlerini, kompozisyonlarını ve sanatçıların üsluplarını etkilemiştir. Resimlerin odağına meclis sahneleri yerleşmiş ve bu sahneleri imparatorun Delhi topraklarında gerçekleştirdiği geçit törenleri takip etmiştir. Portre ve av konulu albüm resimleri popülerliğini korumuş; açık hava ve teras sahneleriyle mimari tasvirler, 18. yüzyıl albüm resim kompozisyonlarını temel alarak çeşitli değişikliklerle özgün bir forma kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Album paintings, which became popular in the Baburid art of painting in the 17th century and continued until the mid-19th century, have been a reflection of the religious, cultural, economic, social and political identity of the Baburids. Album paintings represented the power of the empire in visual language during the reigns of Jahangir and Shah Jahan in the 17th century. Baburid rulers, whose power began to decline after Emperor Aurangzeb (1707) and whose land area became increasingly limited, continued to patronage paintings despite the conflicts they had with European companies, Afshars, Afghans and Marathas. The album paintings made during the reign of Akbar Shah II (1806-1837) emerged during a period when the Baburid Empire's domain was narrowing down to Delhi and its surroundings. Since the album paintings in the reign of Akbar II were made during a period when the British East India Company had a say in the administration, they strongly reflect the empire's efforts to recover itself. The political conditions of the period had a intense influence on the album paintings affecting the types of subjects, compositions and styles of the painters. Court scenes were the focus of the album paintings of Akbar II reign, and these scenes were followed by the emperor's parades in Delhi. Portrait and hunting-themed album paintings remained popular; architectural depictions, open air and terrace scenes have gained a unique form with various changes, based on 18th century album picture compositions.