Şizofrenide duyu işleme ile ağrı hassasiyetinin yaşam kalitesi ve işlevsellik üzerine etkisi
The impact of sensory processing and pain sensitivity on quality of life and functionality in schizophrenia
- Tez No: 892124
- Danışmanlar: PROF. DR. CANA AKSOY POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaçlar: Çalışmamızın amacı; şizofreni hastalarının duyusal bilgiyi işleme profillerini ve ağrı hassasiyetlerini sağlıklı kontrol grubu ile kıyaslamak ve psikososyal işlevsellik, klinik özellikler, tedavinin niteliği, yaşam kalitesi gibi parametreler ile muhtemel bağıntılarını araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Örneklem olarak 61 kişilik şizofreni tanısı konulmuş vaka grubu ve 61 kişilik sağlıklı kontrol grubu oluşturularak kesitsel vaka-kontrol yöntemli bir çalışma yapıldı. Vaka ve kontrol gruplarından sosyodemografik bilgiler alındı ve gruplara Adolesan/Yetişkin Duyu Profili, Ağrı Duyarlılık Anketi, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi ölçekleri uygulandı. Vaka grubundan ayrıca klinik bilgiler alındı ve bu gruba Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği ve Bireysel ve Sosyal Performans ölçeği uygulandı. İstatistiksel karşılaştırma ve bağıntı analizleri yapıldı. Bulgular: Şizofreni grubunda düşük kayıt profili, kontrol grubunda duyusal arayış profilinin daha fazla olduğu saptanmıştır. İki grup arasında ağrı duyarlılığı bakımından fark bulunmamıştır. Şizofrenide duyusal kaçınma ve duyusal hassasiyet profilleri ile ağrı duyarlılığı arasında müspet bağıntı vardı. Vaka grubunda ağrı duyarlılığı ile; yaşam kalitesi ve işlevsellik arasında ters yönde bağıntı olduğu görüldü. Şizofreni hastalarında çalışanların ağrı duyarlılığı, çalışmayan hastalara göre daha düşüktü. Kontrol grubunda böyle bir ilişki saptanmadı. Şizofreni hastalarında düşük kayıt ve duyusal hassasiyet profili; düşük işlevsellik ve yaşam kalitesini öngördüğü saptandı. Sonuç: Şizofrenide duyu işlemenin, sağlıklı grupla temel farkı dış uyaranlara daha az yanıt verilmesiydi. Şizofreni hastalarında dış uyaranlara verilen yanıtın artması ile ağrıya duyarlılığın azalması günlük hayattaki işlevselliği olumlu yönde etkilemekteydi. Duyusal arayış profili (yüksek duyusal eşik ile aktif davranışsal yanıt) şizofreni hastalarında daha iyi yaşam kalitesiyle bağlantılıydı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our study aimed to compare the sensorial information processing profiles and pain sensitivity of patients with schizophrenia to those of a healthy control group and investigate probable correlations with psychosocial functionality, clinical features, treatment, and quality of life. Materials and methods: Cross-sectional case-control study was conducted with 61 patients diagnosed with schizophrenia and 61 healthy controls. Sociodemographic information was collected. Adolescent/Adult Sensory Profile, Pain Sensitivity Questionnaire, and World Health Organization Quality of Life scales were administered. Clinical information was obtained from the patient group, and Positive and Negative Syndrome Scale and Personal and Social Performance Scale were applied. Statistical comparisons and correlation analyses were performed. Results: Schizophrenia group had higher prevalence of low registration profile, control group showed more sensory seeking profile. No difference in pain sensitivity was found between the two groups. In schizophrenia; sensory avoidance and sensitivity were positively correlated with pain sensitivity. In patients, pain sensitivity was inversely correlated with quality of life and functionality, and there was lower pain sensitivity with those working or studying. Such relationships was absent in control group. Low registration and sensory sensitivity profiles predicted lower functionality and quality of life in schizophrenia group. Conclusion: The difference in sensory processing between those with schizophrenia and the healthy group is reduced response to stimuli. Increased responsiveness and reduced pain sensitivity in schizophrenia are associated with more favorable outcomes in daily life. Sensory seeking profile (high sensory thresholds with active behavioral responses) predicted better quality of life in schizophrenia patients.