Acil servis yeşil alan triaj kodlu hastaların başvuru öncesinde aile hekimliklerine başvurularının ve aile hekimlerinden memnuniyet durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the application to family physicians and satisfaction with family physicians of patients with green area triage code in the emergency department
  1. Tez No: 892139
  2. Yazar: HARUN SOYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDEAL BERAA YILMAZ KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de acil servislerde aşırı yoğunluk yaşanmaktadır. Bu durum sağlık hizmetlerinin kalitesinin düşmesine neden olması sebebiyle bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda yeşil alan triaj kodlu hastaların başvuru öncesinde aile hekimine başvurularının değerlendirilmesi ve başvurmama sebeplerinin belirlenmesi ile aile hekimlerinden aldıkları hizmetlerden memnuniyet durumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız 21 Şubat - 21 Mayıs 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servis'ine başvuran yeşil alan triaj kodlu hastalarla yapılmıştır. Çalışmaya 430 katılımcı dahil edilmiş ve veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine, aile hekimlerine, mevcut şikayetine ve aile hekimliğine başvurmama sebeplerine dair verileri için kişisel bilgi formu ve aile hekiminden memnuniyet durumlarının tespiti için ise EUROPEP ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-26 programı kullanılarak yapıldı. Analizlerde Ki-Kare (χ2), Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testleri ve Spearman Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: As in the whole world, there is excessive density in emergency departments in our country. This situation constitutes a public health problem because it causes a decrease in the quality of health services. In our study, it was aimed to evaluate the applications of patients with green area triage code to the family physician before application, to determine the reasons for not applying and to determine their satisfaction with the services they received from family physicians. Methods: Our study was conducted with green area triage coded patients admitted to the Adult Emergency Department of Atatürk University Research Hospital between 21 February - 21 May 2024. The study included 430 participants and data were collected by face-to-face questionnaire method. A personal information form was used for data on the descriptive characteristics of the participants, family physicians, current complaints and reasons for not applying to family medicine, and the EUROPEP scale was used to determine their satisfaction with the family physician. Data analysis was performed using SPSS-26 programme. Chi-Square (χ2), Mann-Whitney U, Kruskal Wallis tests and Spearman Correlation analysis were used in the analyses.