İdeal tabanlı sıfır bölen çizgelerinin genelleştirilmesi
A generalized ideal based zero divisor graphs
  1. Tez No: 892138
  2. Yazar: HÜSEYİN TARIK TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde graf teori ve cebiri birbirine bağlayan sıfır bölen grafları ve ideal tabanlı sıfır bölen graflarına yoğunlaşılmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde grafın tanımı ve graf teorinin üzerinde çalıştığı problemlerden bazıları verilmiştir. Üçüncü bölümde cebirsel graflardan Cayley Grafları, sıfır bölen grafları, ideal tabanlı sıfır bölen grafları tanımlanmış ve örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde bir graf verildiğinde bu grafın ideal tabanlı graf olup olmadığı araştırılmıştır. Beşinci bölüm ise tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on zero divisor graphs and ideal-based zero divisor graphs, which connect graph theory and algebra. The thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the definition of a graph and some of the problems studied in graph theory are provided. In the third chapter, algebraic graphs such as Cayley graphs, zero divisor graphs, and ideal-based zero divisor graphs are defined and examples are given. In the fourth chapter, it is investigated whether a given graph is an ideal-based graph. The fifth chapter is dedicated to discussion and conclusions.