Tekstil sektörü yöneticilerinin dijital liderlik yetkinlikleri ve davranışlarına yönelik bir araştırma
A research on digital leadership competencies and behaviors of textile industry managers
  1. Tez No: 892145
  2. Yazar: FATMA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojinin hız kesmeden süren değişiminde her sektörde olduğu gibi tekstil sektörü de hızlı değişime adapte olmaya çalışmaktadır. Bu değişim sürecinde rekabet avantajını elinden bırakmak istemeyen yöneticiler de liderlik özelliklerindeki değişimleri ve dijital liderlik yetkinlik ve becerilerini yakından takip etmeye başlamaktadırlar. Bu durumda dijital teknolojilere hakim ve işletmesinde dijital liderlik yetkinliklerine sahip olan yöneticiler bulunan firmalar büyük bir rekabet avantajını elinde tutmaktadırlar. Bu çalışmada, tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin dijital liderlik yetkinlikleri ve davranışlarına odaklanılarak, bu yetkinliklerin şirket performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, tekstil sektörü yöneticilerinin dijital liderlik yetkinliklerini ve davranışlarını analiz ederek bu yetkinliklerin şirket performansı ve rekabet avantajı sağlama üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu araştırma kapsamında literatür taraması yapılarak tekstil sektöründe dijital liderlik, dijital liderlik yetkinlikleri ve davranışları ile şirket performansı arasındaki ilişkiler üzerine yapılmış önemli çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca tekstil sektörü yöneticileriyle yapılan görüşmeler aracılığıyla, dijital liderlik yetkinliklerinin ve davranışlarının tekstil sektöründe ne şekilde hayata geçirildiği ve şirket performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, tekstil sektörü yöneticilerinin dijital liderlik yetkinliklerinin önemine dikkat çekmekte ve bu yetkinliklerin şirket performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın tekstil sektöründeki firmaların dijital dönüşüm sürecinde nasıl daha etkili ve rekabetçi olmaları gerektiğini göstermek ve geleceğe yönelik stratejiler geliştirmelerine yardımcı olmak açısından hem şirketlere hem de literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As technology continues to change rapidly, the textile industry, like every sector, is trying to adapt to rapid change. Managers who do not want to give up their competitive advantage in this change process are starting to closely follow the changes in their leadership characteristics and digital leadership competencies and skills. In this case, companies that have managers who are familiar with digital technologies and have digital leadership competencies in their businesses hold a great competitive advantage. In this study, focusing on the digital leadership competencies and behaviors of managers of companies operating in the textile industry, the effects of these competencies on company performance were examined. The aim of the study is to analyze the digital leadership competencies and behaviors of textile industry managers and to determine the effects of these competencies on company performance and competitive advantage. Within the scope of this research, a literature review was conducted and important studies on digital leadership in the textile industry, the relationships between digital leadership competencies and behaviors and company performance were examined. In addition, through interviews with textile industry managers, how digital leadership competencies and behaviors are implemented in the textile industry and their effects on company performance were investigated. The results of the study draw attention to the importance of digital leadership competencies of textile industry managers and reveal the effects of these competencies on company performance. It is thought that this study will contribute to both companies and the literature in terms of showing how companies in the textile industry should be more effective and competitive in the digital transformation process and helping them develop future strategies.