Beliren yetişkinlerin kişilik özellikleri ve anababaya bağlanma biçimlerinin algılanan anababa tutumuna etkisi
The effect of personality traits of emerging adults and their attachment styles to parent on perceived parenal attitudes
- Tez No: 892156
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada beliren yetişkinlik dönemi olarak kabul edilen 18-29 yaş arasındaki bireylerin kişilik özellikleri ve anababaya bağlanmanın algılanan anababa tutumuna etkisi incelenmiştir. Çalışmada 18-29 yaş arası 144 erkek ve 359 kadın olmak üzere toplam 503 katılımcı yer almaktadır. Bu çalışmada amaçsal örneklem yöntemi olan ölçüt örneklem yöntemi uygulanmıştır. Veriler, kişisel bilgi formu, on maddeli kişilik ölçeği (OMKÖ), ebeveyn bağlanma ölçekleri (EABÖ) ve anababa tutum ölçekleri (ABTÖ) ile toplanmıştır. Çalışma sonucunda yaş grupları ile kişilik özellikleri arasında ve cinsiyet ile ebeveyne bağlanma biçimleri ve cinsiyet ile algılanan ebeveyn tutumları arasında da anlamlı farklılık bulunmamıştır. Regresyon analiz sonuçlarına göre; anne-yabancılaşma, baba-yabancılaşma, baba-güven ve baba-iletişim, algılanan anababa tutumunu yordamamaktadır. Çalışmada anababa tutumu alt ölçeğinde yer alan otoriter tutumun ve ebeveyn bağlanma alt ölçeğinde yer alan anne-iletişim ve anne-yabancılaşmanın kişilik özelliklerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveyn bağlanma ölçeğinde yer alan anne-güven, baba-güven, baba-iletişim ve baba-yabancılaşma ile algılanan anababa tutum ölçeğinde yer alan demokratik tutum ve koruyucu-istekçi tutum alt ölçeklerinin kişilik özelliklerini yordamadığı sonucu elde edilmiştir. Son olarak ebeveyne bağlanma ölçeğinde yer alan anne-güven ve anne-iletişim alt ölçeklerinin algılanan anababa tutumlarını yordamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of personality traits and parental attachment on perceived parental attitudes of individuals between the ages of 18-29, which is accepted as the emerging adulthood period, were examined. A total of 503 participants, 144 males and 359 females between the ages of 18-29, took part in the study. Criterion sampling method, which is a purposive sampling method, was applied in this study. The data were collected using a personal information form, the Ten-Item Personality Scale (TPSPS), the Parental Attachment Scales (PAS) and the Parental Attitude Scales (PAS). As a result of the study, no significant differences were found between age groups and personality traits, gender and parental attachment styles, and gender and perceived parental attitudes. According to the regression analysis results, mother-alienation, father-alienation, father-trust and father-communication did not predict perceived parental attitude. In the study, it was concluded that authoritarian attitude in the parental attitude subscale and mother-communication and mother-alienation in the parental attachment subscale predicted personality traits. It was concluded that mother-trust, father-trust, father-communication and father-alienation in the Parental Attachment Scale and democratic attitude and protective-demanding attitude subscales in the Perceived Parental Attitude Scale did not predict personality traits. Finally, it was determined that mother-trust and mother-communication subscales in the Parental Attachment Scale did not predict perceived parental attitudes.