Beliren yetişkinlerin öznel iyi oluş düzeyleri ile eylemli kişilik özellikleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the subjective well-being levels of emerging adults and their active personality traits and psychological resilience
  1. Tez No: 922630
  2. Yazar: HATİCE DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada beliren yetişkinlerin öznel iyi oluş düzeyleri ile eylemli kişilik özellikleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca beliren yetişkinlerin öznel iyi oluş düzeylerinin, eylemli kişilik özelliklerinin ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyet, yaş, algılanan sosyoekonomik durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermedikleri incelenmiştir. Bu amaçla Bursa Uludağ Üniversitesi'nde 2022 - 2023 Eğitim – Öğretim Yılı'nda yaz öğrenimi gören ve araştırmaya gönüllü olan 386 (%53,9 kız, %46,1 erkek) öğrenci katılmıştır. Araştırma sürecinde veri toplamak için Öznel İyi Oluş Ölçeği (ÖİOÖ), Çok Yönlü Eylemli Kişilik Ölçeği (ÇEKÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Beliren yetişkinlerin öznel iyi oluş düzeyleri ile eylemli kişilik özellikleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla veriler normal dağılım gösterdiği için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı değerleri hesaplanmıştır. Aynı zamanda cinsiyetlerine göre ölçekler arasındaki farklılığı analiz etmek için Bağımsız Örneklem T-testi yapılmıştır. Yaşlarına göre ve algılanan sosyoekonomik düzeylerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemeye yönelik ise ANOVA testi yapılmıştır. Beliren yetişkinlerin; çok yönlü eylemli kişilik özellikleri ve psikolojik sağlamlıkları arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki, öznel iyi oluşları ile çok yönlü eylemli kişilik özellikleri ve öznel iyi oluşları ile psikolojik sağlamlıkları arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Beliren yetişkinlerin algılanan sosyo-ekonomik düzeylerine göre öznel iyi oluşları ve çok yönlü eylemli kişilik özellikleri değişirken psikolojik sağlamlıkları ise benzerlik göstermektedir. Beliren yetişkinlerin öznel iyi oluşları, eylemli kişilik özellikleri ve psikolojik sağlamlıkları yaşlarına göre benzerlik göstermektedir. Beliren yetişkinlerin öznel iyi oluşları ve eylemli kişilik özelliklerinde cinsiyete göre benzerlik söz konusuyken psikolojik sağlamlıkları ise cinsiyetlerine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the subjective well-being levels of emerging adults and their active personality traits and psychological resilience. In addition, it was examined whether the subjective well-being levels, active personality traits and psychological resilience levels of emerging adults showed significant differences according to the variables of gender, age and perceived socioeconomic status. For this purpose, 386 students (53.9% female, 46.1% male) who were studying in the summer of 2022-2023 at Bursa Uludağ University and volunteered to participate in the research participated. Subjective Well-being Scale (SWWS), Multiphasic Action Personality Scale (MAPPS), Brief Psychological Resilience Scale (BPSS) and Personal Information Form were used to collect data during the research process. In order to examine the relationships between the subjective well-being levels of emerging adults and their active personality traits and psychological resilience, the Pearson Product Moment Correlation coefficient values were calculated since the data showed a normal distribution. At the same time, Independent Samples T-test was conducted to analyze the difference between the scales according to their gender. ANOVA test was conducted to determine whether there was a significant difference according to their age and perceived socioeconomic level. It was found that there was a weak positive significant relationship between the multidimensional active personality traits and psychological resilience of emerging adults, and a moderate positive significant relationship between their subjective well-being and multidimensional active personality traits and their subjective well-being and psychological resilience. While the subjective well-being and multidimensional active personality traits of emerging adults change according to their perceived socioeconomic level, their psychological resilience is similar. The subjective well-being, active personality traits and psychological resilience of emerging adults are similar according to their age. While there is a similarity in the subjective well-being and active personality traits of emerging adults according to gender, their psychological resilience changes according to gender.