Depresyon tanısı almış yetişkinlerde serum B12 vitamini ve folik asit düzeylerinin beslenme durumu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation the relationship with serum vitamin B12 and folic acid levels and nutritional status in adults who have been diagnosed with depression
  1. Tez No: 892167
  2. Yazar: ÇİĞDEM CEREN BAŞALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Depresyon tanısı almış yetişkinlerin serum B12 vitamini ve folik asit düzeyleri ile beslenme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amacıyla yapılan bu çalışma, yaşları 20-50 yıl arasında değişen 30 sağlıklı (Erkek:13, Kadın:17; 34,1±16,4 yıl), 30 depresyon tanısı almış (Erkek:13, Kadın:17; 34,6±10,6 yıl) toplam 60 birey üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin genel özellikleri, besin tüketimi ve fiziksel aktivite kayıtları, antropometrik ölçümleri alınmış; Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği uygulanmış, bazı biyokimyasal parametre düzeyleri analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted on 60 participants (30 healthy, 30 diagnosed of depression; 26 male, 34 female) aged 20-50 years in order to investigate the relationship between serum vitamin B12 and folic acid levels and nutritional status of adults with diagnosed of depression and in order to compare with healthy subjects. General characteristics, food consumption and physical activity records, anthropometric measurements of the individuals surveyed are taken; some biochemical parameter values are analyzaed and evaluated. Hamilton depression scale was applied to the participants in the depression group.