Tip 2 diabetes mellituslu bireylerde kan akımı kısıtlamalı aerobik egzersizin kardiyorespiratuar uygunluk ve kan glukozu üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of blood flow restricted aerobic exercise on cardiorespiratory fitness and blood glucose in Type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 892168
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İskelet kasının periferik glukoz alımında önemi, iskelet kas kütlesini arttırıcı egzersizlerin (dirençli egzersizler gibi) Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM)'de uygulanmasını zorunlu kılar. Ancak fiziksel olarak kırılgan olan bu hasta grubunda kas kütlesini arttırmak için dirençli egzersiz uygulamak mekanik stresi arttıracağından her hastada uygulanması mümkün olmayabilir. Bu randomize kontrollü çalışmada aerobik ve dirençli egzersizin etkilerini aynı anda sağlayan kan akımı kısıtlamalı aerobik egzersizin Tip 2 Diyabetes Mellituslu (DM) bireylerde etkinliği araştırıldı. Tip 2 DM'li bireyler (n=28) kan akımı kısıtlamalı egzersiz (KKE) ve aerobik egzersiz grubu (OAE) olmak üzere iki gruba ayrıldı. KKE grubu 8 hafta boyunca bisiklet ergometresinde % 45 kalp hızı rezervinde (KHR) KKE ile eğitim yaparken, OAE grubu 8 hafta boyunca KHR'nin % 70-85'inde bisiklet ergometresinde aerobik egzersiz yaptı. Eğitim programı öncesi ve 8 haftanın sonunda bireylerin açlık plazma glukozu, lipid değerleri, vücut kompozisyonu, kas kuvveti, egzersiz testi sırasındaki maksimal yük, maksimal oksijen tüketimi ve egzersiz testi sırasındaki kas oksijenizasyon değerleri ve yaşam kalitesi incelendi. Kan glukozu OAE grubunda değişmezken KKE grubunda grup içinde anlamlı olarak azaldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The importance of skeletal muscle in peripheral glucose uptake necessitates the application of exercises that increase skeletal muscle mass (such as resistance exercises) in Type 2 Diabetes Mellitus (DM).However, in this physically fragile patient group, applying resistance exercise to increase muscle mass may not be possible for every patient, as it would increase mechanical stress. This randomized controlled study investigated the effectiveness of blood flow restriction aerobic exercise, which simultaneously provides the effects of aerobic and resistance exercise, in individuals with Type 2 diabetes mellitus (DM). Individuals with Type 2 DM (n=28) were divided into two groups: blood flow restriction exercise (BFRE) and aerobic exercise group (AEG). The BFRE group trained with BFRE at 45% of heart rate reserve (HRR) on a bicycle ergometer for 8 weeks, while the AEG group performed aerobic exercise on a bicycle ergometer at 70-85% of HRR for 8 weeks. Before the training program and at the end of 8 weeks, the individuals' fasting plasma glucose, lipid values, body composition, muscle strength, maximal workload during exercise test, maximal oxygen consumption and muscle oxygenation values during exercise test, and quality of life were examined. Blood glucose decreased significantly within the BFRE group (p0.05).