Öğretmen adaylarının pandemi sonrası fen öğretimi ve çevrimiçi öğrenme yeterlik inançlarının incelenmesi
Examining preservice teachers' science teaching and online learning efficacy beliefs after pandemic
- Tez No: 892182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEZCAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öğretmenlerin çevrimiçi kaynaklar oluşturma ve yönetme yeterlikleri onların aynı zamanda sanal deneyler yürütme ve öğrenmeyi geliştirmek için dijital araçları kullanma yeterliklerini ve bu durumun bir sonucu olarak genel fen öğretimi öz yeterliliklerini olumlu yönde etkileyebilir. Bu çalışma öğretmen adaylarının fen öğretimi ve çevrim içi öğrenme yeterlik düzeylerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç çerçevesinde araştırmada nicel araştırma desenlerinden biri olan kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Tarama araştırma modelinin kullanıldığı çalışmalarda, çalışma evrenini temsil etmenin en etkili yolu çalışma grubunu basit seçkisiz olarak belirlemektir. Bu nedenle 472 öğretmen adayı basit seçkisiz olarak araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde (i) kişisel bilgi formu, (ii) fen öğretimi yeterlik inanç ölçeği ve (iii) çevrimiçi öğrenmeye yönelik öz yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Ölçme araçları beşli likert olarak hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde parametrik ve non-parametrik testler birlikte kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik yeterlik inançlarının cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterdiği ve bu farkın istatistiki olarak kadınlar lehine anlamlı olduğu görülmüştür. Ayrıca, iyi düzeyde bilgisayar kullanan öğretmen adaylarının, çevrimiçi öğrenmeye yönelik öz yeterlik inanç skorlarının betimsel olarak daha yüksektir. Çevrimiçi öğrenmeye yönelik öz yeterlik inançları cinsiyete göre incelendiğinde ise erkekler lehine bir farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Fen öğretimi ve çevrimiçi öğrenme özyeterlikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlara göre yüksek çevrimiçi öğrenme öz yeterliliği genellikle öğretmenlerin teknolojiyi etkili bir şekilde kullanma, öğrencileri dahil etme ve öğretim stratejilerini uyarlama becerilerini geliştirerek fen öğretim öz yeterliliğini destekleteceği ve geliştireceği söylenebilir. Tersine, çevrimiçi öğrenme öz yeterliliğindeki zorluklar bir öğretmenin fen öğretim yeteneklerine olan güvenini olumsuz etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Teachers' efficacy in creating and managing online resources may also positively impact their competence in conducting virtual experiments and using digital tools to enhance learning, and as a result, their overall science teaching self-efficacy. This study aimed to examine pre-service teachers' science teaching and online learning efficacy levels. Within the framework of this purpose, cross-sectional survey model, which is one of the quantitative research designs, was used in the study. In survey research, the most effective way to represent the study population is to determine the study group randomly. Therefore, 472 pre-service teachers were included in the study employing simple random sampling. In obtaining the data, (i) personal information form, (ii) the science teaching efficacy beliefs instrument (STEBI) and (iii) online learning self-efficacy scale (OLSS), were used. The measurement tools included five-point Likert type items. Parametric and non-parametric tests were used together in the analysis of the data. According to the results of the study, it was seen that pre-service teachers' science teaching efficacy beliefs differed based on gender and the difference was statistically significant in favor of women participants. In addition, pre-service teachers who reported themselves as good computer users had descriptively higher self-efficacy belief scores for online learning. When self-efficacy beliefs towards online learning were examined based on gender, it was seen that there was a significant difference in favor of males. A significant positive relationship was found between science teaching and online learning self-efficacy beliefs. According to these results, it can be said that high online learning self-efficacy will generally support and improve science teaching self-efficacy by improving teachers' ability to use technology effectively, involve students and adapt teaching strategies. Conversely, difficulties in online learning self-efficacy will negatively affect a teacher's confidence in his science teaching abilities.