Hacettepe Ünıversitesi Erişkin Hastanesi Romatoloji Polikliniğinde takip edilip biyolojik tedavi alan psöriatik artrit hastalarının komorbid hastalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of comorbid diseases of psoriatic arthritis patients followed up at Hacettepe University Hospital Rheumatology Outpatient Clinic and receiving biological treatment
- Tez No: 892183
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı biyolojik tedavi (bDMARD) alan Psöriatik Artrit (PsA) hastalarında komorbidite sayısı ve sıklığının belirlenmesi, bDMARD tedavisi altında bu hastalıkların seyrinin incelenmesi, kormobidite sayısının ve tipinin hastalık aktivitesi üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi İç hastalıkları Ana Bilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalında 2005-2021 yılları arasında takip edilmiş, en az bir bDMARD tedavisi almış 520 PsA hastası dahil edildi. Retrospektif olarak ilk biyolojik tedavi tarihinden itibaren tüm hasta kayıtları incelenerek analiz edildi. Buna göre hastaların 159'u (%30,6) erkekti. Ortalama yaş 45,5 (12,5) olarak hesaplandı. 305/310 hasta CASPAR kriterlerini karşılamaktaydı. Ortalama takip süresi 44,8 (40,6) aydı. Charlson komorbidite indeksi 486 hastada hesaplandı, ortalama 1,17 (1,18) ortanca 1(1-7) bulundu. 196/486 (%40,3) hastada en az 1 komorbidite bulunmaktaydı. Hastaların bDMARD başlangıcında hastaların %40,8'i obezdi. Kadınlar erkeklerden daha kiloluydu (29,6 karşı 28,3 p:0,021). Son vizitte de VKİ bilinen 367 hastanın %41,7sinin obez olduğu görüldü. BDMARD başlangıcında diyabet öyküsü bilinen hastaların %9,7'sinde Diyabet tanısı vardı. Takipte 21 hastada diyabet geliştiği gözlemlendi ve Diyabet insidansı 100 hasta yılında 1,33 (%95 GA: 0,75-1,91) hesaplandı. BDMARD başlangıcında hastaların %21,9'unun hipertansiyonu vardı. Lipid değerleri bilinen hastaların %49,1'inde LDL-K, %28,3'ünde TG, %19,9'unda total kolesterol yüksek bulundu. 17 (%6,6) hastada koroner arter hastalığı (KAH) vardı bunlardan 6'sının prematür KAH olduğu görüldü. Takipte 15 hastada KAH gelişmişti. KAH insidansı 100 hasta yılında 0,93 (%95 GA 0,45-1,41) hesaplanırken Prematür KAH insidanası 100 hasta yılında 0,68 (%95 GA 0,21-0,95)hesaplandı. BDMARD başlanmadan önceki dönemde DAS-28 skoru yüksek olanların çoğunlukla kadın olduğu; daha ileri yaşta oldukları, komorbidite sayılarının daha fazla ve VKİ daha yüksek olduğu görüldü. HAQ-DI skoru yüksek olanlar da benzer özellikteydiler. Yapılan çok değişkenli analizde bDMARD başlangıcında obezitenin ve Diyabet varlığının DAS-28 tedavi cevabını olumsuz etkilediği görüldü (sırasıyla OR 1,06 (%95 GA1,02-1,11), OR 3,08 (%95 GA 1,14-8,30)) Sonuç olarak Hastaların klinik tedavi yanıtları açısından komorbiditeler hakkında bilgi sahibi olmanın ve komorbiditleri kontrol altına almanın önemli olduğu görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Psoriatik artrit, hastalık modifiye edici aniromatizmal ilaçlar (biyolojik), komorbidite, multimorbidite,
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prevelence of comorbidities in Psoriatic Arthritis (PsA) patients receiving biological therapy (bDMARD), to examine the course of these diseases under bDMARD treatment, and to determine the effect of the number antype of chormobidity on disease activity. The study included 520 PsA patients who were followed up at Hacettepe University Internal Medicine Department, Rheumatology Department between 2005 and 2021 and received at least one bDMARD treatment. All patient records were analyzed retrospectively from the date of the first biological treatment. Accordingly, 159 (30.6%) of the patients were male. The mean age was calculated as 45.5 (12.5). 305/310 patients met the CASPAR criteria. The mean follow-up period was 44.8 (40.6) months. Charlson comorbidity index was calculated in 486 patients, with a mean of 1.17 (1.18) and a median of 1(1-7). 196/486 (40.3%) patients had at least 1 comorbidity. At the bDMARD baseline visit, 40.8% of patients were obese. Women had a higher BMI than men (29.6 vs 28.3 p:0.021). At the last visit, 41.7% of 367 patients with known BMI were obese. 9.7% of patients with known diabetes history at BDMARD baseline had a diagnosis of Diabetes. Diabetes was observed in 21 patients during follow-up, and the incidence of Diabetes was calculated as 1.33 (95% CI: 0.75-1.91) in 100 patient-years. At the BDMARD baseline visit, 21.9% of patients had hypertension. LDL-C, TG and total cholesterol was found to be high in respectively 49.1%, 28.3%,19.9% of patients with known lipid values. 17 (6.6%) Patients had coronary artery disease (CAD), 6 of them had premature CAD. CAD developed in 15 patients during follow-up. The incidence of CAD was 0.93 (95% CI 0.45-1.41) in 100 patient-years, while the incidence of Premature CAD was 0.68 (95% CI 0.21-0.95) in 100 patient-years. Patients with high DAS-28 scores in the period before BDMARD initiation were older, had more female gender, had higher number of comorbidities and higher BMI. Patients with a high HAQ-DI score were also similar. In the multivariate analysis performed, the presence of obesity and Diabetes at the onset of bDMARD negatively affected the DAS-28 treatment response (OR 1.06 (95% CI 1.02-1.11), OR 3.08 (95% CI 1.14-8.30) respectively). As a result, it is important to know the comorbidities of PsA patients receiving bDMARDs and to control the comorbidities in terms of clinical treatment response KEY WORDS: Psoriatic arthritis, disease-modifying anrheumatic drugs (biological), comorbidity, multimorbidity,