Lıma-lad greft açıklığının çift yönlü palpasyon testi, transıt tıme flow meter(TTFM) ve koroner BT anjiyografi ile karşılaştırılması
Comparison of lima-lad graft patency with bidirectional palpation test, transit time flowmeter(TTFM) and coronary CT angiography
- Tez No: 892192
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT NAİL ÖMEROĞLU, DR. ÇİĞDEM TEL ÜSTÜNIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Koroner arter baypas greftleme (KABG) cerrahisi sonrası mortalite ve morbiditeyi belirleyen en önemli faktör greft açıklığıdır. LIMA-LAD anastomozu kalbin en önemli ve geniş bölgesini revaskülarize etmesi, uzun dönem greft açıklık oranları ve KABG için altın standart kabul edilmesi nedeniyle en kritik anastomozdur. Bu nedenle, LIMA-LAD anastomozunun açık kalması hem erken hem de geç dönem sonuçlar açısından hayati öneme sahiptir. Kliniğimizde greft açıklığını değerlendirmek amacıyla geliştirilen çift yönlü palpasyon testi (ÇYPT), subjektif bir test olmakla birlikte basit ve güvenilirdir. Bunula birlikte transit time flow meter (TTFM) ölçümleri de yapılmaktadır. Bu çalışmada, erken dönem koroner BT anjiyografi (KBTA) ile greft açıklığı incelenerek, ÇYPT'nin ve TTFM ölçüm sonuçlarının etkinliği karşılaştırılmıştır. Yöntemler: Çalışma, retrospektif-prospektif (hibrit) kohort çalışması olarak planlanmıştır. 73 hastanın LIMA-LAD anastomozundaki greft açıklığı değerlendirildi. KABG ameliyatı sırasında yapılan çift yönlü palpasyon testi ve TTFM ölçüm sonuçları, ameliyat sonrası erken dönemde çekilen kontrastlı KBTA ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The most important factor determining mortality and morbidity after coronary artery bypass graft (CABG) surgery is graft patency. The LIMA-LAD anastomosis is the most crucial anastomosis because it's revascularizing the most important and large region of the heart, has superior long-term graft patency rates and is considered the gold standard for CABG. Therefore, ensuring the patency of the LIMA-LAD anastomosis is vital for both early and late outcomes. The bidirectional palpation test (BPT), developed in our clinic to assess graft patency, is a subjective test, yet it is simple and reliable. Additionally, transit time flow meter (TTFM) measurements have also been performed. In this study, the efficacy of BPT and the results of TTFM measurements were compared by examining graft patency through early-period coronary CT angiography (CCTA). Methods: The study was designed as a retrospective-prospective (hybrid) cohort study. Graft patency in the LIMA-LAD anastomosis of 73 patients was evaluated. The results of the bidirectional palpation test and TTFM measurements performed during CABG surgery were compared with contrast-enhanced CCTA taken in the early postoperative period.