Hatay âşıklık geleneğinde Aşık Mustafa İncedilin yeri
The place of minstrel Mustafa İncedil in minstreltradition of Hatay
- Tez No: 892193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Âşıklık geleneği, Türk kültürü içinde önemli bir yere sahip olan ve hâlâ günümüzde varlığını korumaya çalışan geleneksel kültürümüzdür. Âşıklık geleneği sözcüleri, temsilcileri şiirleri ve sazları ile bulunduğu dönemin olaylarını yakından takip ederek anlatan aracılardır. Âşıklar, halkın yaşadığı aşk, ayrılık, ölüm, doğa sevgisi, doğal afetler, savaşlar, kahramanlıklar gibi iz bırakmış olayları anlatmışlardır. Anadolu ve diğer Türk yurtlarında âşıklık geleneği yaygın olarak devam etmektedir. Orta Asya'daki, Doğu Türkistan, Afganistan'ın Türkmen boylarının yaşadığı Mezar-ı Şerif bölgesi Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Bağımsız Cumhuriyet olan Doğu Azerbaycan, İran topraklarında bulunan Batı Azerbaycan, Horasan, Anadolu Osmanlı toprakları içinde bulunan Balkanlar, Batı Trakya, gibi Türklerin yoğun yaşadığı bölgelerden oluşan âşıklık geleneğinin hayat bulduğu Türk yurtlarıdır. Türk yurtlarının bulunduğu doğudan batıya, kuzeyden güneye her yörede bu geleneğin temsilcilerine rastlanmaktadır. Günümüzde de bu geleneği devam ettiren birçok âşık hâlâ hayattadır. Bu çalışmada inanç ve kültür bağlamında kozmopolit bir yapıya sahip olan Hatay ilinde yaşayan, âşıklık geleneğinin bir temsilcisi olarak kabul edilen Âşık Mustafa İncedil'in yaşamı, eserleri ve şiirleri hakkında bilgi verilip, Hatay müzik kültüründeki yeri incelenmiştir. Bununla birlikte, Âşık Mustafa İncedil'in şiirleri, kendisinden derlenen söz ve müziği kendisine ait olan yedi eser notaya alınarak, müzikal ve edebi yönden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The minstrel tradition is our traditional culture, which has significance in Turkish culture and has struggled to stay alive recently. The representatives of the minstrel tradition are the ambassadors, closely following the events that occurred regarding time and telling them. The minstrels have talked about the events that leave a mark, such as love, giving up, death, nature love, natural disasters, wars, and heroism. The minstrel tradition can be confronted in the Anatolian region as well. East Turkistan in Middle Asia; Mazar-i-Sharif in Afghanistan, where Turkish tribes live; Uzbekistan, Kirghizstan, East Azerbaijan, which is an independent republic; West Azerbaijan, located on Iran's border, Khorasan, Anatolia, Balkans and West Thrace formerly Ottoman regions, are the Turkish land, which constitutes of regions Turkish peoples are densely living, minstrel tradition arose. Representatives of this tradition can be found in every region from east to west, from north to south. Today, there are many minstrels who continue this tradition. In this study, information is given about the life, works and poems of Âşık Mustafa İncedil, who lives in Hatay province, which has a cosmopolitan structure in terms of nationality and races, and is accepted as a representative of the minstrel tradition, and his place in the minstrel tradition is examined. In addition, Âşık Mustafa İncedil's poems were examined musically and literarily by notating seven works with lyrics and music compiled from him.