Sıçanlarda gentamisin ile oluşturulan deneysel testis hasarı üzerine kurkuminin etkileri
Effects of curcumin on gentamicin-induced experimental testicular injury in rats
- Tez No: 892257
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN YULUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada gentamisinin testis üzerindeki oksidatif stres rolünü ve oluşturduğu histopatolojik değişiklikleri belirlemek; antioksidan olan kurkuminin ise koruyucu etkilerinin olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Çalışmada 24 adet Sprague Dawley cinsi erkek sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna deneyin 1. gününden başlanarak 7 gün boyunca günlük 0,5 ml Dimetil Sülfoksit (%70) uygulandı. Gentamisin grubuna deneyin 1. gününden itibaren başlanarak 7 gün boyunca günlük 100 mg/kg dozunda intraperitoneal gentamisin uygulandı. Kurkumin grubuna deneyin 1. gününden itibaren 7 gün boyunca günlük 10 mg/kg olacak şekilde 0,5 ml Dimetil Sülfoksit (%70)'da çözdürülmüş kurkumin intraperitoneal uygulandı. Gentamisin+Kurkumin grubuna deneyin 1. gününden itibaren 7 gün boyunca günlük intraperitoneal 10 mg/kg olacak şekilde 0,5 ml Dimetil Sülfoksit (%70)'da çözdürülmüş kurkumin ve 100 mg/kg dozunda intraperitoneal gentamisin uygulandı. Denekler deneyin 1. ve 8. gününde tartıldı. Deneyin 8. gününde anestezi altındayken deneklere dekapitasyon uygulandı. Histolojik değerlendirmeler için sol testis; biyokimyasal değerlendirmeler için sağ testis kullanıldı. Sol epididimis total sperm sayısı, vitalite, motilite ve morfolojik analizler için değerlendirildi. Sağ epididimis ise histolojik değerlendirmeler için kullanıldı. Elde edilen sağ epididimis dokularına Hematoksilen&Eozin; sol testis dokularına ise Hematoksilen&Eozin, Masson Trikrom, Periyodik Asit-Schiff ve terminal deoxynucleotidyl transferase (TDT)- deoxyuridine triphosphate (dUTP) nick end labeling assay (TUNEL) boyamaları yapıldı. Yapılan tartım sonuçlarıyla vücut ve testis kütle analizlerine ulaşıldı. Hematoksilen&Eozin incelemelerinde mutlak seminifer tübül hacmi, total seminifer tübül uzunluğu, total seminifer tübül yüzey alanı, total Sertoli hücre sayısı, gram başına düşen Sertoli hücre sayısı, total Leydig hücre sayısı, birim hacim başına düşen Leydig hücre sayısı, total round spermatid sayısı, günlük sperm üretimi, gram başına düşen günlük sperm üretimi, seminifer tübül çapı, germinal epitel kalınlığı, germinal epitel kalınlığı / seminifer tübül çapı, Modifiye Johnsen skorlaması, germinal epitelde ayrılma parametrelerine bakıldı. Masson Trikrom boyama incelemelerinde interstisyel alanda bağ doku artışı, interstisyel alanda ödem, tunica albuginea kalınlığı incelendi. Periyodik Asit-Schiff boyamasında bazal membran hasar skorlaması yapıldı. TUNEL boyama bulgularında gruplara ait apoptotik indeks hesaplandı. Biyokimyasal incelemelerde testiküler dokuda malondialdehit, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon, 8- hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG), Tümör Nekroz Faktör-Alfa (TNF-⍺), myeloperoksidaz, kaspaz-3, total oksidatif durum, total antioksidan durum ve oksidatif stres indeks seviyeleri analiz edildi. Elde edilen sonuçlar gentamisinin testiste fizyolojik, histolojik ve biyokimyasal olarak hasara neden olduğunu; antioksidan ajan olarak verilen kurkuminin bozulan parametrelerin neredeyse hepsinde, çoğu zaman kısmi bazen ise tama yakın düzeltmeler yaptığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the role of oxidative stress and histopathologic changes caused by gentamicin on testis and to investigate whether curcumin, an antioxidant, has protective effects. In the study, 24 male Sprague Dawley rats were divided into 4 groups. Control group was treated with 0.5 ml Dimethyl Sulfoxide (70%) daily for 7 days starting from the 1st day of the experiment. Gentamicin group was administered intraperitoneal gentamicin at a dose of 100 mg/kg daily for 7 days starting from the 1st day of the experiment. Curcumin group received curcumin dissolved in 0.5 ml Dimethyl Sulfoxide (70%) at a daily dose of 10 mg/kg for 7 days starting from the 1st day of the experiment. Gentamicin+Curcumin group received curcumin dissolved in 0.5 ml Dimethyl Sulfoxide (70%) at a dose of 10 mg/kg intraperitoneally and gentamicin at a dose of 100 mg/kg intraperitoneally for 7 days starting from day 1 of the experiment. The subjects were weighed on the 1st and 8th day of the experiment. On the 8th day of the experiment, the subjects were decapitated under anesthesia. Left testis was used for histological evaluations and right testis was used for biochemical evaluations. The left epididymis was evaluated for total sperm count, vitality, motility and morphological analysis. The right epididymis was used for histologic evaluations. The right epididymis tissues were stained with Hematoxylin & Eosin and the left testis tissues were stained with Hematoxylin & Eosin, Masson Trichrome, Periodic Acid-Schiff and terminal deoxynucleotidyl transferase (TDT)- deoxyuridine triphosphate (dUTP) nick end labeling assay (TUNEL) stains. Body and testicular mass analyses were obtained from the weighing results. Absolute seminiferous tubule volume, total seminiferous tubule length, total seminiferous tubule surface area total Sertoli cell count, Sertoli cell count per gram, total Leydig cell count, Leydig cell count per unit volume, total round spermatid count, daily sperm production, daily sperm production per gram, seminiferous tubule diameter, germinal epithelial thickness, germinal epithelial thickness / seminiferous tubule diameter, Modified Johnsen scoring, germinal epithelial separation parameters were examined. In Masson Trichrome staining examinations, connective tissue increase in the interstitial area, edema in the interstitial area, and tunica albuginea thickness were examined. Basement membrane damage scoring was performed in Periodic Acid- Schiff staining. Apoptotic index of the groups was calculated in TUNEL staining findings. Malondialdehyde, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, glutathione, 8-OHdG, TNF-⍺, myeloperoxidase, caspase-3, total oxidative status, total antioxidant status and oxidative stress index levels were analyzed in testicular tissue. The results showed that gentamicin caused physiologic, histologic and biochemical damage in the testis, while curcumin given as an antioxidant agent corrected almost all of the impaired parameters, often partially and sometimes almost completely.