Bölgesel mutfakların dünya gastronomisine etkisi
The impact of regional cuisines on world gastronomy
  1. Tez No: 892267
  2. Yazar: BERİL GEBİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkler, ekonomik, eğitim, iş ve daha iyi yaşam koşulları gibi çeşitli nedenlerle yurtdışına yerleşmişlerdir. Göç ettikleri ülkelerde açtıkları restoranlar, kafeler ve lokantalar sayesinde Türk mutfağının eşsiz lezzetleri dünya genelinde geniş bir kitleye ulaşmaktadır. Bunun yanında, yurtdışındaki Türk toplulukları, çeşitli kültürel etkinlikler, festivaller ve yemek kursları düzenleyerek hem kendi kültürel kimliklerini korumakta hem de Türk mutfağının zenginliğini ve çeşitliliğini tanıtmaktadırlar. Araştırmada belirli bölgelerin yerel yemek kültürleri içerisinde yer alan yöresel yemeklerin, yerel malzemelerin, yöreye özgü lezzetlerin ve yapım tekniklerinin dünya gastronomisine olan etkisini incelemek ve araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış olup, araştırma kapsamında Avrupa ülkelerinden olan Almanya, Belçika ve Hollanda'da yaşayan 30 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılara yedi ana temada toplanan 17 adet görüşme sorusu yöneltilmiştir. Verilere kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak online bir şekilde ulaşılmıştır. Elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz yapılarak sınıflandırılmış ve derinlemesine incelenmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen verilere göre yurtdışına yerleşen Türkler, mutfak kültürünü büyük bir titizlikle koruyarak, Türk mutfağının kıymetli lezzetlerini dünya ile paylaşmakta ve tanıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Turks have settled abroad for various reasons, such as economic opportunities, education, employment, and better living conditions. Through the restaurants, cafes, and eateries they have established in the countries they migrated to, the unique flavors of Turkish cuisine have reached a wide audience globally. Additionally, Turkish communities abroad organize various cultural events, festivals, and cooking classes to preserve their cultural identity and promote the richness and diversity of Turkish cuisine. The research aimed to investigate and explore the impact of regional dishes, local ingredients, unique flavors, and cooking techniques from specific regions on world gastronomy. The study employed qualitative research methods, using interviews as a technique, and involved 30 participants living in Germany, Belgium, and the Netherlands. Participants were asked 17 interview questions grouped under six main themes. Data were collected online using the snowball sampling method. The collected data were classified and analyzed in depth using content and descriptive analysis. According to the data obtained from the interviews, Turks who have settled abroad meticulously preserve their culinary culture, sharing and promoting the valuable flavors of Turkish cuisine with the world.