Sıçanlarda bor ve vitamin C takviyesinin sperma ve bazı biyokimyasal parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of boron and vitamin C supplementation on sperm and some biochemical parameters in rats
- Tez No: 892268
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERYAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, bor ve vitamin C'nin tek başlarına veya birlikte kullanıldığında sperm kalitesi ile kandaki hormon seviyeleri, çeşitli hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki potansiyel yararlarını ve etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, çalışmanın ana unsuru olarak 32 adet yetişkin Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar, 250-300 gram ağırlığındaydı. Beslenme standart sıçan yemi ve taze içme suyu ile ad libitum şeklinde sağlandı. Deneme grupları Kontrol Grubu (sadece rat yemi ile beslendi), Vitamin C Grubu (200 mg/kg), Bor Grubu (5 mg/kg bor), ve Vitamin C + Bor Kombinasyon Grubu olarak belirlenmiştir. Vitamin C, izotonik sodyum klorür çözeltisi ile karıştırılarak gastrik gavaj yoluyla oral olarak verilirken, bor serum fizyolojik içerisinde çözülerek periton içi yolla uygulandı. Deneyin 35. gününde sıçanlar ksilazin ve ketamin anestezisi altında intrakardiyak olarak kan örnekleri alındı. Analizlerde, serumda trigliserit, HDL, LDL, kolesterol ve glikoz düzeyleri ölçüldü. Ayrıca hemogram parametreleri ile bazı serum mineral ve serum enzim seviyeleri tespit edildi. Spermatolojik tayin için testiküler sperm aspirasyonu (TESA) uygulandı ve hormon tayini için FSH ve testosteron seviyeleri ELISA kitleri kullanılarak ölçüldü. Bulgular kapsamında, deneme grupları arasında yapılan karşılaştırmalar neticesinde belirgin farklılıklar gözlendi. Özellikle, lipid ve glikoz parametrelerinde kontrol grubuna kıyasla önemli değişiklikler tespit edildi. Hematolojik parametrelerde de deneme grupları arasında anlamlı farklılıklar saptandı. Hormon ve sperm parametreleri incelendiğinde ise, testosteron seviyelerinde vitamin C ve vitamin C ve borun beraber gruplarında belirgin artışlar gözlenmiştir. FSH seviyelerinde ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Anormal sperma oranlarında vitamin C ve bor takviyelerinin ardından anlamlı azalmalar tespit edilmiştir. Ölü sperma oranında vitamin C grubunda artış, bor grubunda azalma ve vitamin C ve bor'un beraber kullanıldığı grupta ise dengeli bir seyir kaydedilmiştir. Sperm motilitesinde ise, bor takviyesinin ardından belirgin bir artış gözlenirken, vitamin C ve vitamin C ve borun beraber kullanıldığı grupta düşüşler gözlenmiştir. Bu sonuçlar, bor ve vitamin C takviyelerinin farklı biyokimyasal parametreler ile hormonlar ve sperma üzerindeki etkilerini değerlendiren önemli bir bilimsel katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the potential benefits and effects of Boron and vitamin C, whether used alone or together, on sperm quality, blood hormone levels, and various hematological and biochemical parameters. Accordingly, 32 adult male Wistar Albino rats, weighing 250-300 grams, were used as the main subjects of the study. The rats were fed standard rat chow and fresh drinking water ad libitum. The experimental groups were determined as the Control Group (fed only with rat chow), Vitamin C Group (200 mg/kg), Boron (B) Group (5 mg/kg boron), and Vitamin C + Boron Combination Group. Vitamin C was administered orally via gastric gavage mixed with isotonic sodium chloride solution, while boron was dissolved in physiological serum and applied intraperitoneally. On the 35th day of the experiment, blood samples were collected intracardially under xylazine and ketamine anesthesia. In the analyses, serum triglyceride, HDL, LDL, cholesterol, and glucose levels were measured. Additionally, hemogram parameters and some serum mineral and serum enzyme levels were determined. For spermatological assessment, testicular sperm aspiration (TESA) was performed, and FSH and testosterone levels were measured using ELISA kits for hormone determination. The findings revealed significant differences between the experimental groups. Notably, significant changes were detected in lipid and glucose parameters compared to the control group. Hematological parameters also showed significant differences between the experimental groups. When examining hormone and sperm parameters, significant increases in testosterone levels were observed in the vitamin C and vitamin C + Boron groups. No significant differences were found between the groups in FSH levels. Significant decreases in abnormal sperm rates were detected following vitamin C and Boron supplementation. The dead-to-live sperm ratio showed an increase in the vitamin C group, a decrease in the Boron group, and a balanced trend in the vitamin C and Boron combination group. In sperm motility, a significant increase was observed following Boron supplementation, while decreases were noted in the vitamin C and vitamin C + Boron combination groups. These results provide an important scientific contribution by evaluating the effects of boron and vitamin C supplementation on various biochemical parameters, hormones, and sperm.