Göçe maruz kalan çocukların çocukların yaptığı resimlerin etnografik açıdan incelenmesi sinopn ili örneği
Ethnographical study of the drawings made by children exposed to migration sinop province example
- Tez No: 892266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARAAHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada şu anda Türkiye'de yaşayan ve eğitimine ilkokul kademesinde devam eden göçe maruz kalmış çocukların yaptığı resimlerdeki etnografik desenler incelenmektedir. Bu araştırma ile Türkiye'de doğup yaşamını Türkiye'de sürdüren göçe maruz kalan çocuklar ve kendi ülkesinde doğup şu anda Türkiye'de yaşamını sürdüren göçe maruz kalmış çocuklar olarak iki kategoriye ayrılmış ve sanatsal gelişim dönemleri dikkate alınarak resimlerinde ver verdikleri kültürel unsurları bulmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kültürel motiflerin hayatlarında hangi alanlarda yer verdiklerini tespit etmek için Sinop ilinde yaşayan ilkokul kademesinde öğrenim gören 7-11 yaş aralığındaki göçe maruz kalmış öğrenciler örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Bu öğrencilere aileleriyle birlikte evde geçirdikleri mutlu bir günlerini çizmeleri istenmiştir. 109 öğrencinin bulunduğu örneklem grubundan okula devam durumlarından ötürü 60 öğrenciye ulaşılmış fakat 40 öğrencinin resimleri değerlendirilmeye değer görülmüştür. Araştırmacı uygulamayı bizzat kendisi yürütmüştür. Yapılan çalışmalarda kod ve temalar oluşturularak bireysel ve biçimsel özellikler ile kıyafetlere ve dekoratif elamanlara yansıtılan etnofrafik motfiler ve unsurlar tespit edilmiş ve sanatsal gelişim dönemi de dikkate alınarak incelenmiştir. Yapılan incelemede kendi ülkesinde doğup Türkiye'ye göç etmiş ve şuanda yaşamını Türkiye'de sürdüren göçe maruz kalan çocuklar Türkiye'de doğan göçe maruz kalan çocuklara göre kendi kültürlerine daha fazla hakim oldukları gözlemlenmiştir. Özellikle kadın ve erkek kıyafet çizimlerinde hem Türkiye'de hem de kendi ülkesinden doğan çocuklar kendi kültürlerine ait giysi modellerine ve desenlerine belirgin bir şekilde yer vermişlerdir. Çalışmalarda en fazla yer verilen kültürel imgenin bayrak olması dikkat çekmiştir. Bazı çizimlerde hem Türk bayrağı hem de kendi ülkelerine ait bayrak çizimine yer vermelerinin muhtemel sebeplerine sonuç bölümünde yer verilmiştir.Ayrıca sınıfında göçe maruz kalan öğrenci bulunan 80 öğretmenin bu öğrencilerin genel eğitim durumları ve sanat eğitimi durumları açısından görüşleri alınmış ve istatiki veriler değerlendirilerek sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, ethnographic patterns in the paintings made by children exposed to migration who are currently living in Turkey and continuing their education at the primary school level are examined. This research was divided into two categories: children exposed to migration who were born in Turkey and live in Turkey, and children exposed to migration who were born in their own country and currently live in Turkey, and it was aimed to find the cultural elements they gave in their paintings, taking into account their artistic development periods. For this purpose, in order to determine in which areas of their lives cultural motifs take place, students who were exposed to migration between the ages of 7-11 and studying in primary school in Sinop were determined as the sample group. These students were asked to draw a happy day spent at home with their families. From the sample group of 109 students, 60 students were reached due to their school attendance, but the pictures of 40 students were deemed worthy of evaluation. The researcher carried out the application himself. In the studies carried out, codes and themes were created, individual and formal characteristics, and ethnographic motifs and elements reflected in clothes and decorative elements were identified and examined by taking into account the period of artistic development. In the analysis, it was observed that the children who were born in their own country and immigrated to Turkey and who are currently living in Turkey have a better command of their own culture than the children who were born in Turkey and who were exposed to immigration. Especially in the drawings of men's and women's clothes, children born both in Turkey and in their own country prominently included clothing models and patterns belonging to their own culture. It is noteworthy that the cultural image most frequently included in the studies is the flag. Possible reasons for including both the Turkish flag and the flag of their own country in some drawings are included in the conclusion section. In addition, the opinions of 80 teachers who had students exposed to migration in their classes were taken in terms of the general education status and art education status of these students, and the statistical data were evaluated and included in the conclusion section.