Akademik girişimciliğin bilgi paylaşımı üzerine etkisi
The impact of academic entrepreneurship on knowledge sharing
- Tez No: 892281
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Akademik girişimcilik, bilimsel bilgiyi toplumsal ve ekonomik faydalar sağlayan ticari girişimlere dönüştürmeyi içerir. Yükseköğretim kurumları, yenilik ekosistemlerinde merkezi bir rol oynar ve bu da öğretim üyeleri arasında bilgi paylaşımının kritik önemini vurgular. Akademik girişimcilik üzerine kapsamlı teorik araştırmalar olmasına rağmen, akademik girişimcilik ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkiyi ele alan ampirik çalışmalarda önemli bir boşluk bulunmaktadır. Bu çalışma, Libya'daki yükseköğretim kurumlarında akademik girişimciliğin bilgi paylaşımı üzerindeki etkisini incelemektedir. Veriler, beşli Likert ölçeği anketi kullanılarak 11 üniversiteden yaklaşık 425 Libyalı akademisyenden toplanmıştır. Bulgular, akademik girişimciliğin bu kurumlarda bilgi paylaşımını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ancak, akademik girişimcilik ve bilgi paylaşımı önünde çeşitli engeller devam etmekte olup, bu alanlarda ilgi ve farkındalık eksikliğini yansıtmaktadır. Bu zorlukları ele almak için çalışma, bilgi paylaşımı ve akademik girişimcilik için modeller ve uygulama adımları önermektedir. Ayrıca, Libya Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir akademik girişimcilik departmanı kurulmasını tavsiye etmektedir. Çalışmanın bulguları, özellikle Libya'daki yükseköğretim kurumlarının daha bilgi temelli varlıklara dönüşmesi için değerli bilgiler ve öneriler sunmaktadır. Bu, kurumların yönetimine akademik girişimcilik ve bilgi paylaşımı uygulamalarını planlama ve uygulamada yardımcı olur. Ayrıca, yükseköğretimde akademik girişimciliği daha da ilerletmek için gelecekteki araştırma fırsatlarını belirler.
Özet (Çeviri)
Academic entrepreneurship involves transforming scientific knowledge into commercial ventures, yielding societal and economic benefits. Higher education institutions are pivotal within innovation ecosystems, underscoring the critical role of knowledge sharing among faculty members. Despite extensive theoretical research on academic entrepreneurship, there remains a notable gap in empirical studies addressing the relationship between academic entrepreneurship and knowledge sharing. This study examines the impact of academic entrepreneurship on knowledge sharing within higher education institutions in Libya. Data were collected from approximately 425 Libyan academics across 11 universities using a five-point Likert scale survey. The findings indicate that academic entrepreneurship positively influences knowledge sharing in these institutions. However, various barriers to academic entrepreneurship and knowledge sharing persist, reflecting a lack of interest and awareness in these areas. To address these challenges, the study proposes models for knowledge sharing and academic entrepreneurship, along with implementation steps. Additionally, it recommends establishing an academic entrepreneurship department within the Libyan Ministry of Education. The study's findings offer valuable insights and recommendations for higher education institutions, especially in Libya, to evolve into more knowledge-based entities. It aids the management of these institutions in planning and implementing academic entrepreneurship and knowledge sharing practices. Additionally, it identifies future research opportunities to further advance academic entrepreneurship within higher education.